Předseda STAN Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Předseda STAN Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL | foto: ČTK, MAFRA

KDU-ČSL a STAN jdou spolu do voleb, Gazdík vidí v Bělobrádkovi premiéra

  • 115
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík ve středu definitivně stvrdili chystanou spolupráci pro nadcházející parlamentní volby. V říjnu budou obě politická uskupení kandidovat společně, pro vstup do Sněmovny potřebují deset procent hlasů. Gazdík označil Bělobrádka za kandidáta na premiéra.

Nové uskupení má být silnou středovou alternativou pro statisíce voličů, řekl k podpisu smlouvy Bělobrádek. Jeho představitelé chtějí být novou generací politiků. „Vidíme, že je potřeba vyměnit generaci lidí, které znáte už dlouhou dobu, ať už z politiky, nebo z podnikatelského prostředí,“ uvedl šéf lidovců.

Střídání by se podle něj mělo týkat například šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a zmínil i politiky, kteří jsou nyní partnery lidovců ve vládě, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Lišíme se tím, že nejsme ti, kdo přišli rovnou ze školních lavic do politických lavic a vydrželi v nich posledních dvacet let,“ dodal ve zjevné narážce na šéfa ČSSD Gazdík.

Jednání o koaličním svazku trvala přibližně čtvrt roku. V jeho průběhu se objevila řada sporných bodů, například ohledně sestavování kandidátek. Koaliční smlouvu definitivně potvrdí květnový celostátní sjezd KDU-ČSL. Bělobrádek nepochybuje o tom, že nejvyšší stranický orgán smlouvu přijme.

Kromě lidovců a STAN smlouvu podpořilo také deset dalších hnutí nebo regionálních stran. Zástupci pěti z nich se připojili i k podpisu smlouvy.

Předseda KDU-ČSL, který je zároveň vicepremiérem v Sobotkově vládě, zdůraznil, že cílem uskupení je stát se silným středovým subjektem. „Aby Česká republika nezůstala na pospas menšinové vládě za podpory radikálních stran, jako jsou komunisté, a zároveň, aby tu nebyla jedna silná strana, která bude mít moc ve svých rukou,“ podotkl.

Podle Bělobrádka je koalice odpovědí pro statisíce voličů, kteří hledají rozumnou volbu. Slibuje jim prozápadní směřování země, aktivní členství v NATO a Evropské unii, svobodnou diskusi a parlamentní demokracii. „Odmítáme centralizaci moci. Lidé mají rozhodovat ve svých obcích, ve svých rodinách. Jsme zástupci stran, které prosazují silné obce, silné regiony a domnívají se, že pro nás pro všechny je to správná cesta,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video