Stalin stále vládne Rusku

  • 43
Josif Stalin se upřeně dívá z kapesních kalendáříků na letošní rok. K padesátému výročí jeho smrti, které připadá na 5. března, je vytisklo Muzeum moderních ruských dějin a zřízenkyně je vnucuje každému návštěvníkovi výstavy nazvané Stalin, člověk a symbol.

"Jen si jich kupte víc. Brzy nebudou. To byste nevěřili, jaký je dnes o Stalina zájem," říká.

Na kulatá výročí Stalinovy smrti se v Rusku dosud nikdy tak velkolepě nevzpomínalo.

Kulturní instituce vyvinuly nebývalou aktivitu, vydávají se nové knihy, pořádají se konference a fóra. Televizní kanály nachystaly nové dokumentární seriály. V dagestánské Machačkale si místní komunisté prosadili pomník Stalinovi na hlavním náměstí, hned vedle Lenina.

Iriada Ivanovna Gradovová je potěšená tím, že v centru Moskvy si může poprvé prohlédnout autentické předměty spojené s jejím idolem. Se zbožnou úctou se dívá na příbor, který prý vůdce používal, a na zapalovač, kterým si snad připaloval.

"Stalin byl veliký člověk. Byl velmi moudrý a žádný jiný takový na světě už není. Kéž by nám mohl znovu vládnout," zasní se před obrazem Jitro naší vlasti.

Na něm stojí Stalin v bílé parádní uniformě před úrodnými obilnými poli, v dáli elektrické vedení zásobuje továrny, jejichž komíny dýmají na obzoru.

Když zemřel, bylo jí dvacet let. Stála prý celou noc ve frontě, aby se s ním mohla rozloučit. "Jsem stalinistka. Obdivuji ho," odpovídá pyšně na dotaz, kdo je pro ni Stalin.

Stalinův pohřeb byl pro Rusko skutečnou tragédií. Stovky lidí, kteří se s ním chtěly v Moskvě rozloučit, byly ušlapány v tlačenici. Údajně mělo jít až o 1500 mrtvých. Dnes se však nevzpomíná na ně, ale na "otce národa". Jemu je věnována výstava, kterou tvoří zejména dárky pracujících z Ruska i ze zahraničí.

Pouzdro na cigarety ve tvaru amerického tanku Sherman od učňů z železničářské dílny z Plzně je vystaveno společně s opeřenou pokrývkou hlavy od amerických Indiánů, kteří prý v roce 1942 zvolili Stalina svým náčelníkem.

Vázy, talíře, sochy a koberce s podobiznou velkého vůdce, či děkovné dopisy za "šťastný život" jsou k vidění vedle kreseb a výšivek politických vězňů.

I oni mu bezmezně věřili a považovali ho za lidského génia. On je však dal povraždit. Represí a teroru, který v zemi nastolil, se však expozice dotýká jen letmo. To některé návštěvníky zaráží.
 
"Byl to tyran a despota. Podle těch exponátů to však vypadá, jako bychom ho znovu chtěli oslavovat," říká Jevgenij Filatov, jehož strýc si odseděl osm let ve stalinském.

Muzeum moderních ruských dějin uvedlo, že se výstavou snaží přispět ke zhodnocení fenoménu kultu Stalinovy osobnosti. "Nelze ovšem nepřiznat, že Stalin byl charismatická osobnost světového významu, která zaujala významné místo v dějinách 20. století," konstatovalo.

Zhodnotit Stalinovu osobnost se pokouší také Výstavní síň federálních archivů. Expozice Rok 1953, mezi minulostí a budoucností je věnována zejména dramatickému vývoji kolem podivné Stalinovy smrti a poprvé nabízí veřejnosti některé odtajněné dokumenty.

K vidění je třeba lékařská zpráva, která údajně svědčí o tom, že Stalin nebyl otráven. V dalším dokumentu se uvádí, že podle údajů ministerstva vnitra SSSR bylo soudy a vojenskými tribunály v letech 1921 až 1954 odsouzeno 3,7 milionu lidí.

Komunistický předák Gennadij Zjuganov si při vzpomínkové akci věnované výročí Stalinovy smrti posteskl, že Stalinovy odkazy se nepodařilo naplnit a velká země se rozpadla.

Konstatoval, že kdyby existoval Sovětský svaz, nikdo by nepomýšlel třeba na válku v Iráku. Jeho moskevský kolega Alexandr Kuvajev v této souvislosti navrhl klonovat Stalina.

Podle posledních sociologických výzkumů se 36 procent Rusů staví ke Stalinově činnosti pozitivně. Cení si ho zejména za to, že v zemi dokázal udržet pořádek. Kult jeho osobnosti dnes mnoha Rusům příliš odpudivý nepřijde.

Určité zkušenosti v tomto smyslu mají i s nynějším vůdcem Vladimirem Putinem, který při řízení země také výrazně přitvrdil a jehož portréty se rovněž objevily na vázách, kobercích a talířích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video