Josif Stalin a Mao Ce-tung na kresbě z roku 1950. | foto: Profimedia.cz

Stalin měl tajnou laboratoř na rozbor výkalů, zkoumala i Mao Ce-tunga

  • 69
Sovětští vědci pátrali po výkalech státníků, které pak analyzovali v tajné laboratoři, aby odhalily vlastnosti jejich producentů. Píše to britská BBC s odkazem na bývalého agenta sovětské kontrarozvědky. Rozboru exkrementů se podle něj nevyhnul ani čínský vůdce Mao Ce-tung.

Bývalý agent sovětské rozvědky tvrdí, že našel důkazy, podle kterých sovětský diktátor Josif Stalin při shromažďování kompromitujících materiálů o vůdci čínských komunistů Mao Ce-tungovi nařídil provést analýzu Maovy stolice kvůli vytvoření jeho psychologického portrétu. Nejspíš šlo o přísně tajný a poněkud páchnoucí experiment, píše stanice BBC.

Tajemství odhalil bývalý agent

Igor Atamaněnko podle dostupných informací působil v sovětské rozvědce a kontrarozvědce v letech 1972 až 1990.

Do zálohy odešel v hodnosti podplukovníka. Je autorem několika knih na špionážní téma

Sovětská tajná policie NKVD ve 40. letech vytvořila speciální jednotku, jejímž úkolem byla honba za exkrementy. Cílem bylo podrobit stolici zahraničních vůdců podrobné analýze.

Bývalý příslušník sovětské kontrarozvědky Igor Atamaněnko tvrdí, že získal důkazy svědčící o existenci tohoto nekonvenčního projektu při zkoumání archivů tajných služeb.

V listu Komsomolskaja pravda uvedl, že odposlechová zařízení v té době ještě nebyla dost vyspělá, a tak se objevily i velice podivné způsoby získávání informací.

Kdo nemá ve stolici dost vápníku, je labilní a nemůže spát

Laboratoř prý řídil osobně Lavrentij Berija. A co vlastně sovětští vědci ve fekáliích hledali? „Například pokud zjistili vysokou koncentraci aminokyseliny zvané tryptofan, odvozovali z toho, že tento člověk je klidný a velmi vstřícný. Ale nedostatek vápníku ve stolici se vnímal jako příznak lability a nespavosti,“ řekl Atamaněnko.

Atamaněnko tvrdí, že sovětští rozvědčíci využili tento systém pro vypracování profilu čínského vůdce Mao Ce-tunga během jeho návštěvy Moskvy v prosinci 1949. Prý pro něj vytvořili záchod, jehož odpad neústil do kanalizace, ale ve zvláštní kontejner. Po deset dnů Maa krmili a napájeli až k prasknutí - a výsledek odesílali k analýze. Po zevrubném prostudování Maovy stolice se prý Stalin rozhodl neuzavřít s ním dohodu.

Mao podle novináře Davida Halberstama v Moskvě prohlásil, že si Čína přeje uzavřít dohodu s Ruskem, ale zdůraznil, že ve vztazích s Moskvou chce být považován za rovnoprávného. Podle historika Adama Ulama byl však během svého pobytu v Rusku víc zajatcem než hostem.

Nejspíš proto prý křičel do zdi - v přesvědčení, že je odposloucháván - „Přijel jsem sem kvůli něčemu většímu, než abych se tu jen cpal a kálel!“ Komsomolská pravda tvrdí, že Stalinův nástupce Nikita Chruščov projekt ukončil a laboratoř zrušil.

Ruská kontrarozvědka FSB na žádost, aby existenci experimentálního projektu popřela, anebo potvrdila, odpověděla lakoničtěji než Atamaněnko: „Nemůžeme poskytnout komentář.“

5. března 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video