Stalin Ježíška do novin nepouštěl

  • 27
Desítky let potřeboval Ježíšek na to, aby se probojoval na titulní strany vánočních vydání novin. Musel ustoupit Stalinovi, Gottwaldovi a zprávám z komunistických schůzí. Kdo by měl čas myslet na vánoční nadílku, když je potřeba plnit úkoly posledního roku první Gottwaldovy pětiletky.

Blížil se Štědrý den roku 1952 a po Ježíškovi, kaprech a vánočních nákupech nebylo v českých novinách ani stopy.

Hlavní článek Mladé fronty přinášel 19. prosince jinou zprávu. "Slova soudruha Klementa Gottwalda nám ukazují cestu vpřed," mobilizoval titulek.

Přímo na Štědrý den noviny ještě přitvrdily, když na titulní straně vyzývaly: "Zajistit plnění plánu v pátém roce první pětiletky."

Že kromě budování socialismu žijí lidé také předvánočními nákupy, připomínaly úplně jiné texty. "To jsou oni - křečkové a šmelináři," kritizovaly noviny podpultový prodej látek.

Tehdejší potlačování vánočních zpráv vysvětluje historik Jiří Kocián z Ústavu pro soudobé dějiny jednoduše: "Vánoce nepředstavovaly pro komunisty nijak vážný důvod, kvůli kterému by měli polevit ve své agresivní propagandě. To byl zkrátka jejich styl."

Ježíšek se v tehdejších novinách vůbec neobjevoval, zato portrét Stalina obsadil hned několik předvánočních vydání.

V roce 1953 pak štědrovečerní vydání Mladé fronty otevíralo poselství pro Koreu. "Ačkoliv nás dělí hory a řeky a mluvíme jinou řečí, přece si velmi dobře rozumíme," vyznávaly se československé děti z přátelství ke korejským soudruhům.

Spojeným státům vzkazovaly noviny něco jiného. "Kolego, kolego z JÚ ES EJ, studené války zanechej. Studené války zanech všude, nebo ti z ní horko bude."

Na vylíčení atmosféry stačil krátký článek o tom, že všechny školy na Sokolovsku se připravují na příchod dědy Mráze. Ježíšek se na stránky opět neprosadil, ale i přes mediální útlak svou pozici před dědou Mrázem uhájil.

"Tradiční české Vánoce byly přece jen symbolem, který si komunisté netroufli rázně zrušit. V té době se totiž značná část členů KSČ, především na venkově, rekrutovala z věřících lidí a s těmi si to komunisté nechtěli rozházet. Proti církvi vystoupili velmi ostře, ale s věřícími členy strany se pokoušeli vyjít," říká historik Kocián.

Poprvé se pak Ježíšek objevuje v novinách v šedesátých letech, kdy komunistický režim ve své ideologii poněkud polevil.

Vánoce však totalitní režim uměl mistrně využít pro svou hospodářskou propagandu.

Ježíška na stránky novin pouštěl jen výjimečně, zato zprávy, o kolik více tun majonézy kaprů se bude prodávat, se opakovaly každý rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video