Stáli v čele měst, teď míří k soudu

  • 3
Na první pohled vypadalo všechno v pořádku. Město Kraslice prodalo v roce 2001 podle zákona soukromé firmě lukrativní pozemek u hranic s Německem na stavbu čerpací stanice. Jenže: policie zjistila, že starosta Kraslic Lubomír Zach uzavřel se stejnou firmou smlouvu. Tajnou.

O tichém společenství, která mu zaručovala deset procent ze zisku firmy.

"Bral jsem to jako pojistku, až skončím ve funkci starosty," netajil Zach svůj motiv. Dodnes je starostou a čeká na soud, kde se bude zodpovídat z přijímání úplatků a zneužívání pravomocí.

Desítky porušení zákona
Na tomto příkladu lze dobře ilustrovat situaci na některých radnicích, na které se v poslední době zaměřila i policie. A výsledky nejsou pro komunální politiky příliš lichotivé.

Ministr spravedlnosti Karel Čermák upozorňuje, že kriminalita na nich stoupá. "V roce 2003 evidovalo Nejvyšší státní zastupitelství těchto případu celkem 59 a letos již 25. Dalších 20 věcí je v různém stupni prověřování, zda šlo o porušení zákona," dodává Čermák. Zároveň tvrdí, že trestná činnost na radnicích bude zařazena mezi priority, které bude jeho ministerstvo sledovat.

Politici ve městech a obcích si přitom často dovolují věci, které jsou minimálně v rozporu s dobrými mravy. Příklady? Primátorovi Pardubic Jiřímu Stříteskému nepřipadalo divné, že jeho firma kontrolovala hospodaření městských společností.

Starosta Prostějova Jan Tesař a místostarosta Vlastimil Uchytil se pro změnu diví, jak může někdo kritizovat to, že si oba koupili pod cenou lukrativní pozemky těsně předtím, než začaly platit vyšší ceny. V příkladech by šlo pokračovat.

Chybí účinný zákon
Starostové i další komunální politici mohou být šťastní, že Česká republika nemá ani patnáct let po pádu komunismu zákon, který by lidem umožnil "vidět politikům pod ruce". Nic konšelům nenařizuje, aby třeba informovali veřejnost o svých podnikatelských aktivitách, příjmech či například majetkových poměrech.

Ve sněmovně leží novela zákona, která by poprvé přinutila některé komunální politiky alespoň trochu poodhalit své aktivity. "Je to ale velmi nedostatečný návrh, je nezbytné, aby byl podstatně přísnější, jinak nemá smysl," tvrdí Adriana Krnáčová z Transparency International, která sleduje korupci v řadě zemí světa. Upozorňuje, že v návrhu například chybějí postihy pro ty, kdo budou své aktivity tajit.

Víte o korupci na radnicích? Pokud ano, volejte zkušenosti na 602 433 970 nebo pište na e-mailovou adresu radek.bartonicek@mfdnes.cz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video