Stáli u krachu Klausovy vlády a teď odcházejí

  • 59
Definitivní tečkou za časy opoziční smlouvy budou podzimní volby do Senátu. Hvězdy bývalé Čtyřkoalice pomalu dobrovolně opouštějí českou politiku. Horní komora se na podzim výrazně změní. Politická kariéra několika mužů, kteří významně ovlivňovali vývoj české politiky 90. let, končí.

Jan Ruml a Jiří Skalický, dva z hlavních aktérů dramatických událostí kolem rozpadu druhé Klausovy vlády na konci roku 1997, se už letos nebudou pokoušet obhájit svůj senátorský mandát.

Velmi pravděpodobně se k nim přidá i další politický veterán, otec - zakladatel ODA Daniel Kroupa. A výčet tím zřejmě nekončí.

Odchodem tří výrazných osobností tuzemské pravice se završí jedna etapa české politiky, charakterizovaná soubojem mezi stranami opoziční smlouvy a někdejší Čtyřkoalicí. Jako její tehdy zřejmě nejvýraznější kandidáti byli Ruml, Skalický i Kroupa do horní komory na podzim 1998 zvoleni.

Byly to první volby po vzniku opoziční smlouvy, v níž se ODS a ČSSD v létě 1998 dohodly na rozdělení moci v zemi. A opoziční smlouva paradoxně prodloužila politický život i všem třem jmenovaným mužům.

"Tehdy to vypadalo, že se může změnit celý ústavní systém," vzpomíná Jiří Skalický (47), někdejší ministr privatizace a životního prostředí a v letech 1997-98 i předseda ODA. "Byli jsme vyzváni, abychom kandidovali do Senátu, který měl těm tendencím bránit."

To se Čtyřkoalici nakonec podařilo: ODS a ČSSD už neměly sílu změnit v Senátu volební zákon tak, aby víc vyhovoval větším stranám.

Na dalších šest let v horní komoře už Skalický nepomýšlí: "Nejsem si jist, jestli můžu politice ještě něco dát," přiznává Skalický. "Chci ve svém věku zkusit ještě něco jiného. Co to bude, ale nemám ponětí."

Také Jan Ruml (50) neví, čím se bude po odchodu živit. Letos na podzim by měl současný místopředseda Senátu dokončit právnickou fakultu v Plzni, práva ho však nejspíš živit nebudou. "Z učebnic se moc nenaučíte, k tomu potřebujete deset let praxe," říká Ruml. 

Ruml, stejně jako Skalický i Kroupa, vstupoval do politiky hned po listopadu 1989. "Jsem v politice skoro patnáct let, skoro stejně dlouho, jako jsem předtím pracoval manuálně. A teď je potřeba začít další etapu," říká. "Budu přemýšlet o životě, bytí, smrti..."

Odchod Daniela Kroupy (55) je přece jen méně dobrovolný než ten Rumlův a Skalického. "Zatím nejsem rozhodnut, jestli budu kandidovat," říká Kroupa. "Sám sebe kandidovat nebudu. Nějaká jednání sice vedu, ale nic není jisté."

Kroupa byl na podzim 1998 předsedou ODA a jedním z autorů projektu Čtyřkoalice. Když se tato formace před dvěma lety rozpadla, Kroupa ODA opustil.

Definitivní konec někdejší Čtyřkoalice dovršují i další možné odchody jejích hvězd. Někdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová míří jako lídr kandidátky lidovců do Evropského parlamentu. O totéž se pokusí i Helena Rögnerová na prvním místě kandidátky Unie svobody a  v dresu nezávislých také Josef  Zieleniec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video