Marcela Velčovská se musela vzdát bydlení v domě a nastěhovat se k dceři.

Marcela Velčovská se musela vzdát bydlení v domě a nastěhovat se k dceři. | foto: Dalibor Glück, MF DNES

Stálé zdražování ji děsí, musela opustit dům

  • 240
Dvaasedmdesátiletá Marcela Velčovská před 11 lety ovdověla. Od té doby dobře ví, jak těžké je, když člověk zůstane ve stáří sám. Neztratila jen nejbližšího člověka, ale také životní jistoty. Začala řešit, zda s vdovským důchodem dokáže vyjít. Zůstala totiž sama ve velkém domě.

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

"Užila jsem si hodně těžkostí. I když jsem se snažila šetřit, inkaso vyšlo na dva a půl tisíce korun měsíčně. Čím dál vyšší jsou i náklady na potraviny. Po čase bylo jasné, že to sama nezvládnu," říká.

Při vší smůle má oproti jiným osamělým lidem jedno velké štěstí: dcera jí nabídla, aby se přestěhovala k ní do Topolné na Zlínsku. Dům, v němž Marcela Velčovská dříve bydlela, se nyní bude prodávat.

"Teď to mám o hodně lepší. Lidé, kteří to nezažili, si nedokážou představit, jak těžce se u nás žije důchodcům, když zůstanou sami," podotýká Marcela Velčovská.

Úplně nejhorší je podle ní každoroční zvyšování cen plynu a elektřiny. "Potraviny jsou sice také drahé, ale největší problémy lidem dělají náklady na bydlení. Úplně otřesné jsou hlavně ceny plynu. Každý, kdo bydlí na venkově jako já, to musí vidět. Večer co večer se nebe zase zatahuje černým dýmem z komínů, a přitom se skoro všude dělaly plynové přípojky. Jenže lidem nezbylo nic jiného než se vrátit k topení uhlím a dřevem v kotlích," všímá si.

Osaměle žijící důchodci patří podle ní k existenčně nejohroženějším skupinám. "Třeba s životní úrovní penzistů v sousedním Německu se vůbec nemůžeme porovnávat. Na nějaký nadstandard, jako třeba cestování, bych musela šetřit opravdu dlouho," vysvětluje. Jí i jejím kamarádkám dělají těžkou hlavu i zvyšující se doplatky za léky.

"Jde to opravdu rychle. Třeba já potřebuji na křečové žíly lék Cilkanol. Na něj doplácím minimálně, mám určitou výhodu, že jsem diabetik. Ale neumím si představit, že bych doplácela jako ostatní," strachuje se.

Dobře ví, že politici většinu cen ovlivňují jen zprostředkovaně, například výší daní z přidané hodnoty. "Chápu, že například plyn nebo benzin zdražují kvůli vyšším vstupním cenám surovin všude na světě. Ale někdy je to i třeba tím, že má firma monopol, jako je to u elektřiny," míní.

Od politiků by před volbami chtěla, aby se snažili mít lepší přehled o tom, jaké mají lidé celkové náklady na živobytí.

"Teď se například vláda ohání tím, co všechno udělala pro rodiny s dětmi. Ale když se to všechno propočítá, je jasné, že těm lidem se stejně lépe nežije. Třeba zrovna kvůli tomu, že zároveň zdražil právě ten plyn a benzin," upozorňuje.

 

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"O růstu cen energií rozhoduje nezávislý regulační úřad, který se musí řídit společnou politikou Evropské unie," říká Bohuslav Sobotka, vicepremiér a předseda ČSSD. "Navíc u nás od ledna 2008 musíme zavést ekologickou daňovou reformu. Paní Velčovské však mohu slíbit, že nedopustíme, aby se ceny energií zvedly v této souvislosti nějak razantně. Počítáme také s tím, že stát seniorům a dalším nízkopříjmovým skupinám bude zdražení energií kompenzovat. Chceme, aby se výše starobních důchodů odvíjela nejen od inflace a průměrné mzdy jako dosud, ale i od růstu cen energií."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Paní Velčovská má pravdu: růst cen elektřiny a plynu není vyvolaný jen světovými trhy, ale i tím, že vláda dovoluje monopolním společnostem dosahovat extrémních zisků," tvrdí Vlastimil Tlustý, kandidát ODS na ministra financí. "Stát by se na lidech neměl tímto způsobem přiživovat. My chceme, aby většina věcí zlevnila. Zavedeme jednotnou patnáctiprocentní daň, což bude i horní sazba daně z přidané hodnoty. U patnácti položek zahrnujících základní potraviny počítáme navíc s nulovou sazbou DPH. Také plánujeme, že se 1. ledna 2007 všem starobním důchodcům zvýší penze o tisíc korun."
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Politici nemohou přímo ovlivňovat ceny energií, to smí pouze nezávislý regulační úřad. A ten je vázaný na pohyby na světové burze," míní Miroslav Kalousek, poslanec a předseda KDU-ČSL. "Přesto chceme lidem pomoci: prosazujeme, aby teplo pro účely bydlení zůstalo ve snížené pětiprocentní sazbě DPH, dokud to dovolí společná politika Evropské unie. Počítáme také se snížením nynější devatenáctiprocentní sazby DPH na osmnáct procent. Tím by se tato daň snížila i u elektřiny a plynu. Chceme také zavést adresnou sociální pomoc, kdy budou chudším lidem náklady na bydlení kompenzovány."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Prosazujeme, aby ceny energií pro domácnost stát reguloval. Očekáváme však, bohužel, že ceny plynu a elektřiny porostou i nadále," říká Svatomír Recman, ekonomický expert KSČM. "Proto podpoříme opatření, která by celou společnost chránila před nadměrným zvyšováním cen energií způsobeným zejména monopolním chováním výrobců a distributorů. Stát je povinen toto zdražení lidem v nouzi kompenzovat. Podpoříme návrhy na zvýšení důchodů či na zavedení příslušných sociálních dávek. Navíc chceme, aby v nižší pětiprocentní sazbě DPH bylo mnohem více zboží a služeb než dosud."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Stát, který reguluje ceny energií, by neměl připustit jejich zvyšování, pokud to není nutné z pohledu výrobních nákladů," tvrdí Jaromír Soukup, expert Strany zelených na ekonomiku. "Rozhodně nelze zdražování omlouvat tím, že výrobce chce dosáhnout větších zisků, jak se to děje. V situaci, kdy v tomto oboru prakticky neexistuje konkurence, je takové chování výrobců neobhajitelné. Chceme, aby daň z přidané hodnoty byla u energií rozdělena z pohledu zátěže na životní prostředí. Budeme prosazovat, aby se tato daň snížila na pět procent u ekologicky čistších výrobků, jako jsou například ekobrikety."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video