Stále více Slováků pracuje na Uherskohradišťsku

Stále více volných pracovních míst na uherskohradišťsku teď obsazují především Slováci. Ti využívají uvolněného mezivládního režimu a pracují třeba na živnostenský list vydaný v jejich zemi. Úřady práce jim v tomto případě ani nemohou dokázat, že pracují načerno pro nějaký podnik.

Statistiky zatím potvrzují pouze nepatrný nárůst. Například letos v květnu bylo v okrese registrováno pět set sedmdesát legálně pracujících Slováků, to je jen o jednačtyřicet víc než loni ve stejnou dobu.

Roste ale zřejmě počet Slováků, kteří v okrese pracují načerno. Při obcházení českých zákonů jsou stále vynalézavější.

Více slovenských živnostenských listů
Zlatuše Cilečková z kontrolního oddělení uherskohradišťského úřadu práce tvrdí, že momentálně přibývá Slováků, kteří v České republice pracují na živnostenské listy vydané na Slovensku.

Nejsou přitom ve smluvním vztahu například s majitelem české továrny, ale se slovenským podnikatelem, který jim kontakt obstaral. "Pracují přímo pro něj a jsou pak také jakoby podnikatelé. Pak to ale není klasický pracovní poměr, a my se tím nezabýváme," vysvětluje Zlatuše Cilečková.

Podle jejích slov je zaměstnávání na živnostenské listy vydané na Slovensku novým, pro Slováky zároveň výhodnějším jevem. Právníci mají problémy, aby prokázali nelegálnost takového systému.

"U Slováků to platí dvojnásob. Ve srovnání s jinými cizinci mají mnohem více uvolněný režim," tvrdí právnička Cilečková.

Slováci to mají v Česku jednodušší
Slovákům umožňuje snadnější uplatnění na trhu práce v České republice mezivládní smlouva. Stačí jim získat povolení k trvalému pobytu a zaregistrovat se na úřadech práce. Svůj pracovní pobyt můžou navíc zaregistrovat i dodatečně a úředníci jim podle právníků musí v takovém případě vyhovět.

"Pak se ale jejich nelegální práce zaměstnavatelům jen stěží prokazuje. Proto také ke kontrolám přistupujeme víceméně jen tehdy, když je ten případ do očí bijící. Když na to přijdou policisté, jdeme do toho společně. Jinak je to mrhání časem," uvažuje Zlatuše Cilečková.

Pokuty většinou nic neřeší
Ještě loni uherskohradišťský úřad práce kvůli nelegálnímu zprostředkování zaměstnání udělil několik pokut. Největší hříšník zaplatil sto padesát tisíc korun.

Některé firmy, které práci Slovákům obstarávaly, tím úředníci přinutili odejít z okresu. Zároveň ale přiznávali, že to není systémové řešení, protože firmy se usadí zase jinde.

Ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček opakovaně prohlásil, že Slováci místním lidem práci neberou. "Legální zaměstnávání cizinců nám proto nevadí. Musíme počítat s tím, že republice budou brzy chybět pracovní síly. Slováci tady s námi budou nejen pracovat,  ale i žít," prohlásil ředitel Janíček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video