Stále více školáků na Zlínsku pije

  • 12
Zlín - Čtrnáctiletá dívka zpitá do němoty - obrázek, který je stále všednější. Lékaři i policie bijí na poplach: Stále více mladistvých holduje pití. Výzkumy hovoří jasnou řečí: první zkušenosti s alkoholem dnes získávají děti běžně v patnácti. Nejčastěji pak z mladých lidí popíjejí učni. A nejčastěji pivo.

"U dospívajících dětí to byl vždycky problém. Pít alkohol nebo kouřit cigarety je znak dospělosti, po které touží. Věková hranice, kdy začínají, ale opravdu klesá," říká ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny ve Valašském Meziříčí Ema Vrchovská.

"Opilých dětí bohužel stále přibývá. Alkohol je v dnešní době u školáků větší problém než drogy," souhlasí asistentka primáře dětského oddělení jednotky intenzivní péče v Baťově nemocnici Lenka Ťoukálková.

Právě na dětskou "jipku" záchranka vozí opilé děti, které chodci stále častěji nacházejí ležící v bezvědomí na chodníku či spící na lavičce. Poslední podobný případ se stal před čtrnácti dny.

Mladíci pili slivovici v trolejbusu
Lidé na zastávce městské hromadné dopravy v Otrokovicích zavolali sanitku k patnáctiletému chlapci ze Zlína, který ležel bezvládně na cestě, nereagoval na žádné podněty a z úst mu tekly zvratky.

Důvod? Hoch si se svými kamarády krátil cestu trolejbusem ze Zlína tím, že si dávali na každé zastávce panáka slivovice z lahve, kterou vzal jeden z nich doma rodičům.

Každý se však neopije dobrovolně. Některé děti si dávají na alkohol pozor, přesto však skončí s otravou v nemocnici. Nejčastěji kvůli škodolibosti svých "kamarádů".

"Před nedávnem k nám přivezli holčičku v bezvědomí, kterou opili její spolužáci. Nepozorovaně jí dávali do džusu vodku," vzpomíná Ťoukálková.

Pití mladistvých: špatná výchova
Drastické případy jsou podle specialistů pouze špičkou ledovce. Školáků, kteří velmi záhy začínají experimentovat s alkoholem, je podle jejich názoru mnohem víc. A proč je situace tak zlá? "Je to důsledek špatné výchovy," shodují se odborníci.

Jestliže se sexuální výchova zanedbává pouze v některých rodinách, téměř ve všech podle nich schází osvěta týkající se alkoholu. "Rodiče považují za samozřejmost, že jejich dítě o účincích alkoholu už dobře ví. V tom se však velmi mýlí. Děti se to nedozvědí, a proto to zkoušejí samy na vlastní kůži," hledá příčiny dnešní situace Ťoukálková.

Děti neznají míru u alkoholu
Právě absolutní neznalost účinků alkoholu při první zkušenosti s ním má za následek, že děti často končí v bezvědomí v nemocnici. Nedokáží totiž odhadnout, co snesou.

A v jejich věku to bývá hodně málo. Už při dvou promilích alkoholu v krvi dítěte lékaři hovoří o otravě. "Mladý organismus ještě neumí s alkoholem pracovat," podotýká asistentka primáře dětského oddělení.

"My se snažíme řadit alkohol i cigarety mezi drogy, nijak je nelegalizovat. Děti si musí uvědomit, že u alkoholu začíná cesta k drogám, a to už je mnohem horší problém," soudí Vrchovská.

Nebezpečný je hlavně tvrdý alkohol
Zvlášť tvrdý alkohol je pro školáky učiněná past. Často pijí rychle jednu skleničku za druhou, protože necítí hned jeho účinek. Pak ale nastane obrovský zlom. Naštěstí se však první flámy u školou povinných mladých lidí téměř vždy obejdou bez trvalých následků na zdraví.

Největší jizvou tak bývá druhý den ráno na nemocničním lůžku stud a především strach, že se o tom dozvědí ve škole. Doktoři však ctí lékařské tajemství a školy o chování jejich žáků neinformují.

"Rodiče někdy v těchto chvílích poprvé přiznají, že mají s výchovou dítěte potíže. Proto spolupracujeme s psychologickou a rodinnou poradnou, kam je můžeme poslat," říká Lenka Ťoukálková.

Rodiče své děti ještě omlouvají
Častěji se však lékaři setkávají se zcela opačným přístupem. Rodiče své dítě hájí za každou cenu a před problémy zavírají oči. "Museli ho opít kamarádi, můj syn by to nikdy neudělal," slyšívají na dětské intenzivní péči často z úst rozrušených matek.

A to dokonce i tehdy, když se syn opije doma z alkoholu, který vezme rodičům. Takový případ zažili v nemocnici před několika týdny.

"Rodiče chlapce přivezli opilého na mol a dokonce našli doma i prázdnou láhev, přesto však neustále opakovali, že se den před tím bouchnul do hlavy a teď ho zřejmě přepadla slabost," poukazuje lékařka Ťoukálková.

V hospodě běžně nalévají nedospělým
Mladiství popíjejí alkohol buď doma, nebo v restauracích. Do bytu na ně kromě rodičů nikdo nemůže, zato v hospodách po nich policie v posledních dvou letech doslova "pase".

Každý týden dělá zátahy na desítky nočních podniků a hledá mladistvé osoby, které pijí alkohol. Na jednu akci v průměru vychází deset opilých školáků. "Toto vysoké číslo je dáno však i tím, že kontroly děláme pravidelně," říká policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Vrchnímu či kamarádům, kteří mladistvým osobám pití nabídnou, hrozí pokuta a když je alkoholu víc, dokonce i trest odnětí svobody na jeden rok. Policie si uvědomuje, že když mládež vyžene z restaurací, bude popíjet v bytech, přesto se domnívá, že kontroly mají mysl.

"Když mladiství pijí v hospodách, tak cestou domů dělají výtržnosti, dopouštějí se přestupků a trestných činů. Jsou více společensky nebezpeční," tvrdí policejní mluvčí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue