Podívejte se na internet. I z vašeho počítače zjistíte, na které školy se ještě můžete přihlásit

Podívejte se na internet. I z vašeho počítače zjistíte, na které školy se ještě můžete přihlásit | foto: Profimedia.cz

Stále máte šanci dostat se na vysokou školu

  • 3
Pokud vás nevzali na vysokou veřejnou školu, nemusíte zoufat. Termín pro odevzdání přihlášek byl sice do konce února, mnoho škol však vypisuje další kola přijímacího řízení. U veřejných vysokých škol se druhá kola konají spíše výjimečně, na řadu soukromých vysokých škol se ale stále můžete hlásit.

Podle Jiřího Kadlece ze serveru vysokeskoly.com v těchto dnech u nich mapují pomocí dotazníků všechna volná místa na vysokých školách v republice, a to včetně termínů pro přihlášky i pro přijímací řízení. "V nejbližší době se tak z webu lidé dozvědí, kde mají ještě šanci uspět," slibuje Kadlec.

Většinou se seznam bude týkat soukromých vyšších a vysokých škol. Sítem přijímacího řízení na soukromých školách sice člověk projde snadněji, než tomu bylo u školy veřejné, ale za školné zaplatí, a to desítky tisíc za akademický rok.

Školy vědí, že jsou v pořadí až druhé
Soukromé školy si uvědomují, že právě školné je důvod, proč si je mladí lidé nevybírají jako první volbu. Na pozdější termíny přijímacích zkoušek, které se konají většinou koncem léta, jsou proto připraveny už několik let za sebou.

"Za čtyři roky existence školy jsme už vypozorovali, že studenti to většinou nejdříve zkoušejí na veřejných školách, a až pokud neuspějí, zkusí i placenou formu studia," říká Ivana Tvrdíková, vedoucí sekretariátu z Academie Rerum Civilium - Vysoké školy politických a společenských věd v Kolíně. Proto je podle ní pro soukromé vysoké školy důležité pořádat i další kola přijímacích zkoušek, nejlépe v srpnu a září.

I vedoucí studijního oddělení Literární akademie - Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého Zuzana Píchová soudí, že je spíše doménou soukromých škol, že pořádají ještě i prázdninová kola přijímacích řízení. "My nemáme ani limit pro počet studentů, které vezmeme. Stačí, když uspějí u přijímaček," upozorňuje Píchová.

Hlásit se můžete například stále i na Vysokou školu veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze, která pořádá přijímací zkoušky v několika termínech od 28. června až do 26. září. Na srpen plánuje dvoje přijímací řízení také Vysoká škola ekonomie a managementu, přičemž přihlášky tato škola očekává do začátku srpna. Do 31. srpna se můžete hlásit rovněž na Bankovní institut - vysokou školu. Pokud tento termín nestihnete, můžete se přihlásit ještě do 21. září, ale už za zvýšený administrativní poplatek. NEWTON College Brno bere přihlášky ke studiu až do 30. září.

Volná místa mají i vyšší odborné školy
Téměř všechny vyšší odborné školy, z nichž je převážná většina opět soukromá, organizují druhá kola přijímacích zkoušek v srpnu, některé až v září.

"Přijímací řízení na vyšší odborné školy bude definitivně ukončeno do konce září," sděluje Ivana Eliášová z Centra kariérového poradenství Národního ústavu odborného vzdělávání. Obecně se dá říct, že studium na vyšší odborné škole je levnější než studium na soukromé vysoké škole. Na vyšší škole stačí 20 tisíc korun na celý rok, na vysoké na jeden semestr.

Veškeré informace o termínech pro podání přihlášek a přijímacích zkoušek, ale i školném najdou zájemci o studium na vyšších odborných školách na stránkách Národního ústavu odborného vzdělávání v odkazu Databáze škol a oborů. Na webové stránky se můžete podívat zde.

"Některé školy přijímají studenty na základě jiných kritérií, než jsou písemné zkoušky, například podle studijních výsledků na střední škole, případně na základě pohovoru," říká Eliášová.

Rozdíl mezi veřejnou a soukromou vyšší odbornou školou je pouze ve výši školného. Studium na nich se platí vždy, ale na veřejných školách je stanovena částka od 2500 do 5000 korun podle typu oboru, na soukromých je školné vyšší - od 10 do 26 tisíc korun za školní rok. Nejdražší jsou umělecké obory - kolem 30 až 50 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video