Stahování sil z Bosny končí

Banja Luka, Brusel - Severoatlantická aliance stáhla část mírových sil SFOR v Bosně a Hercegovině. Od února by tak v alianční misi mělo působit asi 12 tisíc vojáků z původních 19 tisíc. Oznámil to mluvčí SFOR Yves Vanier s tím, že situace v oblasti je natolik stabilizovaná, že tak početný kontingent spojeneckých sil již není zapotřebí. O snížení počtu vojáků v Bosně rozhodla Severoatlantická rada loni v květnu.

Aliance navíc nyní dokončila úplnou reorganizaci sil, kterou snížení počtu vojáků s sebou přineslo. Severoatlantická rada loni v květnu oznámila, že sníží početní stav svých jednotek v Bosně a v Kosovu až o 20 procent, protože politická stabilita v oblasti se zvýšila.

Stabilizační síly (SFOR) v Bosně měly být do konce letošního roku redukovány z 19 tisíc na 12 tisíc vojáků a jednotky KFOR v Kosovu z 38 tisíc na 33 tisíc mužů. "Menší jednotky se zaměří na potenciálně problémové oblasti, o kterých máme poznatky z minulosti. Rozmístění bylo určeno po pečlivých rozborech současné situace a vývoje v zemi," uvedl mluvčí SFOR Yves Vanier.

Menší a mobilnější jednotky, od kterých si velitelství Aliančních sil slibuje větší akceschopnost v případě jakéhokoliv konfliktu, jsou rozděleni do deseti bitevních skupin. Každá ze skupin čítá asi 750 vojáků a podléhají jednotlivým velitelstvím SFOR v Mostaru, Tuzle a ve městě Banja Luka. "Aliance je schopná v případě konfliktu do oblasti ve velmi krátkém čase vyslat strategické rezervní síly," doplnil Vanier.

Mírové jednotky by nadále měly bdít nad stabilitou a bezpečností v oblasti. Za šest let od konce válečného konfliktu v Bosně, který trval tři roky, zajistili navíc příslušníci mírových sil NATO doslova tuny ilegálně držených zbraní a munice. Každý den přitom vojáci SFOR narazí na další tajné úkryty zbraní. Jak potvrdili představitelé Aliance, postupné odzbrojování a zajišťování zbraní a munice proto bude nadále pokračovat.


Video