Lékaři protestují a dávají výpovědi. Někteří z nich to nicméně myslí jen jako demonstrativní akci. Stěžují si, že na ně vedení tlačí, aby výpověď urychleně stáhli.

Lékaři protestují a dávají výpovědi. Někteří z nich to nicméně myslí jen jako demonstrativní akci. Stěžují si, že na ně vedení tlačí, aby výpověď urychleně stáhli. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stáhněte výpověď hned a bude to bez trestu, slyší lékaři

  • 1416
Vedení nemocnic tlačí na některé doktory, aby stáhli výpovědi. Mnozí z nich dostali od ředitelů termín, dokdy to mohou udělat, aniž by to mělo vliv na jejich další práci či ohodnocení. Kdo výpověď stáhne, toho odboráři kritizují, řada jejich předáků ji ale ani nedala.

Primář anesteziologie Ctirad Lakomý podal mezi svátky výpověď. Připojil se tak k protestu odborářů, kteří žádají vyšší platy a lepší podmínky v nemocnicích.

PŘIŠEL PRIMÁŘ O FUNKCI?

Portál iDNES.cz požádal v pátek odpoledne primáře Lakomého, aby popsal, jak se v soukromí vyrovnává s dopady podané výpovědi. Lakomý přiznal, že se zbavením vedoucí funkce počítal, bral to ale jako krajní řešení, ke kterému nemusí dojít. Před vydáním textu se na redakci obrátil s žádostí, aby jeho příběh nebyl zveřejněn, protože zbavení funkce chce řešit právní cestou. Nesouhlasí s krokem nemocnice a po konzultaci s právníkem se domnívá, že na odebrání funkce primáře neměla nárok.

Z ředitelství kladenské nemocnice však přišla okamžitá reakce: Lakomý byl odvolán z funkce primáře. Domnívá se, že se mu tak vedení pomstilo.

"Tak rychle jsem to opravdu nečekal. Beru to jako velkou hrozbu pro ostatní. Když se připojí k protestu, bude mít jejich krok závažné důsledky," říká Lakomý, který po dobu výpovědní lhůty zůstane na oddělení jako sekundář. Náměstek ředitele Vladimír Lemon to vysvětlil tím, že "primář nebyl schopen zajistit chod oddělení". Z anesteziologie odchází sedm doktorů z deseti.

Nátlak cítí i další lékaři, kteří výpovědi podali. Někteří raději výpovědi stahují - nejen kvůli náporu od šéfů, ale často prostě proto, že nechtějí zůstat bez práce.

Ve čtyřiačtyřiceti nemocnicích, které oslovila MF DNES, požádalo o svoje původní místo přes dvacet doktorů a číslo se bude ještě zvyšovat. "Už víme, že někteří lékaři výpověď stáhli, ale počet zatím neřekneme," uvedla mluvčí nemocnice v Liberci Alexandra Bednárková.

Doktoři, kteří si protest rozmysleli, však také nemají klid. Do nich se zase opírají odboráři.

"Když lékař výpověď stáhne, je to jeho morální problém. Musí si sám před sebou obhájit, jestli se může podívat do zrcadla, aniž by se mu ze sebe zvedl žaludek," reagoval chirurg Miloš Voleman, který je členem předsednictva Lékařského odborového klubu, jenž organizuje protestní akci.

O STAŽENÍ VÝPOVĚDI

"Když lékař výpověď stáhne, musí si obhájit, jestli se může podívat do zrcadla, aniž by se mu zvedl žaludek."

Miloš Voleman, Lékařský odborový klub

Voleman podal výpověď mezi prvními. "Tlak tu je. Ministerstvo tlačí na ředitele nemocnic, ti pak zase vyvíjejí nátlak na šéfy klinik, kteří zase přesvědčují doktory," říká.

Nápor ze všech stran

Na interně v pražské motolské nemocnici couvlo od výpovědi 12 ze 13 doktorů. "Vyjádřili protest, ale spousta si uvědomila, že už to není legrace, když jim běží výpovědní lhůta," říká ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

"Myslím, že stahování výpovědí je následek nepřiměřeného tlaku, který je na lékaře vyvíjen. Není přece možné, aby se dospělý člověk rozhodl podat výpověď a druhý pracovní den to stáhl," oponuje předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Ředitelé nemocnic odmítají, že by tlačili na doktory, kteří o rozvázání pracovního poměru požádali. Popírá to i šéf Motola. Upozorňuje, že z nemocnice chtěli odejít převážně mladí a pak se svého rozhodnutí zalekli. Mezi protestujícími se však objevil i jeden primář - a byl odvolán.

"Pro mladé mám pochopení, když protestují. Člen managementu na tohle nárok nemá, takže už není primářem," prohlásil Ludvík. Ostatní měli možnost do dvou týdnů svou výpověď odvolat beztrestně - to znamená, že jim nikdo nesáhne na odměny, i když nemocnici chtěli opustit.

Někteří předáci odborářů výpověď vůbec nedali

Mnoho lékařů ve výpovědní lhůtě má zatím jistotu, že dostanou svoje místo zpátky, když si svůj odchod rozmyslí. Na otázku, jestli by vzali svoje lidi zpět, reagovalo kladně dvacet ředitelů ze čtyřiačtyřiceti. Jen jednou zaznělo jasné ne.

Někde o případném návratu doktorů zatím jednají, často dostali konkrétní termín, do kterého mohou přemýšlet. "Výpovědi beru zpět do dvacátého ledna. Po tomto termínu je budu považovat za platné," řekl ředitel zlínské Nemocnice Tomáše Bati Bohuslav Škubal.

Doktoři, kteří podali výpovědi, většinou nemají představu, co budou dělat dál. "Zatím o tom nepřemýšlím," přiznal Voleman. Stále věří tomu, že stát splní požadavky doktorů a oni zůstanou.

Přesvědčený je o tom i šéf odborářů Engel. Výpověď podala také jeho žena a syn. "Ten je mladý, může do Anglie nebo Německa. Místo zatím neshání," dodal Engel.

Celkem pět odborářských předáků ze třiceti nemocnic, které MF DNES oslovila, výpověď vůbec nedalo.

JAK SE NABÍZÍ MÍSTO ZPĚT

Většina ředitelů nemocnic by své podřízené vzala zpátky, i když to někteří podmiňují tím, že si to musí lékaři rozmyslet do určitého data - nejčastěji do poloviny ledna. Pak už budou považovat výpovědi za platné. Devět nemocnic tvrdí, že o tom budou teprve jednat. Například v Uherském Hradišti už naznačili, že lékaře zpět nevezmou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video