Někteří analytici tvrdí, že Bush doporučení expertů jednoduše odmítne

Někteří analytici tvrdí, že Bush doporučení expertů jednoduše odmítne | foto: Reuters

Stáhněte vojáky z iráckých bojů, radí komise Bushovi

  • 284
Američtí vojáci by se měli v Iráku začít soustředit spíš na podpůrnou než bojovou činnost. Takového doporučení se dostalo prezidentu Georgi Bushovi od kongresové expertní komise, kterou vede bývalý šéf diplomacie James Baker. Bush už prohlásil, že doporučení vezme vážně.

Desetičlenný panel expertů, složený napůl z republikánů a demokratů, také navrhuje, aby se stabilizace Iráku řešila širokou diplomatickou ofenzivou na Blízkém východě.

V praxi to znamená, že by Washington měl usednout k jednacímu stolu se Sýrií a Íránem, které Amerika viní z rozdmýchávání násilí v Iráku.

"Navrhujeme vytvoření mezinárodní podpůrné skupiny pro Irák," řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu James Baker. Kromě Iráku a USA by v ní měly zasednout právě Írán a Sýrie, ale také Egypt, stálí členové Rady bezpečnosti OSN či zástupci Evropské unie.

"Krizi v regionu je třeba řešit komplexně, proto je důležité i dosažení stabilního arabsko-izraelského míru," řekl Baker.

Bush versus komise
Bush nedávno při setkání s iráckým premiérem Málikím prohlásil, že američtí vojáci zůstanou v Iráku tak dlouho, dokud nedokončí svou práci. - více zde

Podle komise se ale Washington nesmí zavazovat k časově neomezenému nasazení velkého počtu vojáků v zemi. Větší díl aktivních vojenských úkolů mají podle expertů převzít sami Iráčané a Spojené státy je při tom mají vojensky podporovat.

Uvedené přehodnocení americké role by se mělo odehrát zhruba do roka. Na horké blízkovýchodní půdě by pak zůstaly hlavně výcvikové týmy, logistické jednotky a rozvědka. Tedy desetitisíce mužů.

Spojené státy teď mají v Iráku na 140 tisíc vojáků. Komise chce údajně toto číslo snížit během následujících dvanácti až osmnácti měsíců zhruba na polovinu.

"Samozřejmě bude záležet na vývoji situace, ale dovedu si představit, že americké bojové brigády by mohly být z Iráku pryč už v prvním čtvrtletí roku 2008," prohlásil druhý šéf komise, někdejší demokratický kongresman Lee Hamilton.

Závěry vezme vážně
Irácká studijní skupina předložila Bushovi a jeho administrativě celkem 79 doporučení z mnoha různých oblastí. Prezident už prohlásil, že je vezme velice vážně. O žádných konkrétních krocích se však zatím nezmínil.

Experti po něm mimo jiné chtějí, aby pod hrozbou hospodářských i vojenských sankcí tlačil Iráčany ke zlepšení bezpečnosti v zemi.

Někteří analytici předpovídali, že prezident hodí závěry studijní skupiny do koše. Jenže Bush si něco takového může jen těžko dovolit. Situace v Iráku je neudržitelná, zemí zmítá sektářské násilí a denně umírají civilisté i vojáci. USA už jich ztratily na tři tisíce. Válečné tažení navíc zatěžuje americký rozpočet, podle komise by v konečném důsledku mohlo stát až bilión dolarů.

Bush kvůli Iráku ztratil podporu veřejnosti a počátkem listopadu prohrál kongresové volby. Demokraté získali většinu v Senátu i Sněmovně reprezentantů a určitě mu zbývající roky ve funkci nehodlají nijak ulehčit.

Zázrak se nečekal
Speciální Irácká studijní skupina pracuje od letošního dubna. Ačkoliv nikdo nepředpokládal, že přijde se zázračným řešením, které by rychle a bezbolestně zklidnilo vyhrocenou situaci, čekalo se na její závěry s velkým napětím.

To se ještě zvýšilo právě po kongresových volbách, jež pro republikány skončily fiaskem. Začalo být jasné, že americká strategie v Iráku se musí a bude měnit. První obětí volební prohry se také logicky stal "jestřáb" z Pentagonu, Bushův ministr obrany Donald Rumsfeld (více zde). Ještě před odchodem z úřadu však stačil navrhnout strategickou změnu v iráckém tažení. - více zde

Nadstranické řešení
Baker i Hamilton na dnešní tiskové konferenci několikrát zdůraznili, že jejich skupina je nadstranická, stejně jako její závěry. "Doufáme, že toto komplexní řešení pomůže překlenout rozdělení, které panuje v USA ohledně Iráku," řekl Baker.

Upozornil také, že se jeho tým snažil předložit dosažitelné cíle. "Přistoupili jsme k tomu velmi pragmaticky. Vyhýbali jsme se výrazu 'vítězství' stejně jako termínu 'občanská válka'," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video