"Vyzýváme Rusko k zastavení letecký a raketových útoků na Gruzii, k respektování gruzínské teritoriální integrity a stažení pozemních bojových jednotek z gruzínského území," řekla Riceová.
Krátce po výzvě Riceové zástupci gruzínské vlády prohlásily, že ruská letadla bombardovala přístav Poti, který leží u Černého moře na západě Gruzie. Tím by se konflikt rozšířil daleko za hranice Jižní Osetii. Podle gruzínských zdrojů by měl Michail Saakašvili vyhlásit výjimečný stav během několika hodin.
. Rusko a Gruzie jsou na prahu válkyČtěte více o konflitku v Jižní Osetii. |
Eskalace konfliktu v Jižní Osetii se Spojených států blízce dotýká. Gruzií totiž vede ropovod mezi Kaspickým mořem a západními odbytišti. Vláda v Tbilisi navíc odpoledne vydala rozkaz ke stažení tisíce svých vojáků z mise v Iráku a jejich nasazení do jihoosetského konfliktu. To pochopitelně oslabí síly spojenců v Iráku. - čtěte více o stažení gruzínských vojáků z Iráku
Americký prezident Bush jednal s Vladimirem Putinem o situaci v Jižní Osetii během zahájení olympijských her v Pekingu. "Spojené státy podporují teritoriální integritu Gruzie a požadujeme okamžité zastavení palby," uvedl poté večer mluvčí Bílého domu.
Gruzínský prezident Saakašvili už předtím přirovnal situaci k invazi do Československa v roce 1968 a poprosil USA o pomoc. "Tohle je moment pravdy pro všechny. Pro USA, pro prezidenta Bushe, pro zbytek světa i pro nás," řekl Saakašvili.
O podporu Spojených států požádala i Moskva. Ruský ministr zahraničí Lavrov podle vlastních slov osobně volal Condoleezze Riceové. Požádal, ať Spojené státy vyzvou Gruzii k zastavění toho, co Rusko označuje "agresí".
Francie a Polsko podpořily Gruzii, ostatní jsou neutrální
Gruzii podpořila také Francie. "Francie zdůrazňuje svůj respekt k suverenitě a teritoriální integritě Gruzie v mezinárodně uznaných hranicích," uvedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Vyzval všechny strany k okamžitému obnovení vyjednávání, které může zabránit krizi.
Proti Rusku se postavili i zástupci Polska. "Prezident věří, že jakékoli narušení vnitřních záležitostí Gruzie je nepřijatelné a všechny takové akce, pokud se v nich bude pokračovat, mohou vést k tragickým následkům," oznámila kancelář Lecha Kaczynského.
Německo si zachovalo neutrálnější postoj. "Jsem šokován eskalací násilí v Jižní Osetii v posledních 48 hodinách. Je stále nejasné, kdo je zodpovědný za nově propuklé násilí," uvedl spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Prezidenta Saakašviliho i šéfa ruské diplomacie Lavrova prý telefonicky vyzval, aby znovu zasedli k jednacímu stolu.
Podobně neutrálně jako Německo se vyjádřil i britský premiér Gordon Brown a zástupci Turecka, které s Gruzií sousedí. Šéf zahraniční politiky EU Javier Solana prý přední zástupce Ruska a Gruzie rovněž telefonicky nabádal, ať se vrátí k vyjednávání. Podobný odstup si zatím zachovává NATO.
Rada bezpečnosti OSN znovu jedná, do Gruzie vyjedou vyjednavači
V pátek pozdě večer se kvůli Jižní Osetii znovu sešla Rada bezpečnosti OSN. V noci na pátek se jí nepodařilo sestavit rezoluci přijatelnou pro všechny strany konfliktu. Jedním z pěti stálých členů Rady je také zúčastněné Rusko. Jeno zástupce Vitalij Čurkin ale reportérům před vstupem do zasedací místnosti řekl, že dohoda je blízko.
Spojené státy a Evropská unie také už oznámily, že do oblasti vysílají svoje zástupce. Měli by se pokusit zprostředkovat mír mezi Moskvou a Tbilisi.