Počítačový pirát se dostal do emailových schránek tisíců žen a pak vyhrožoval zveřejněním nalezených intimních fotografií. Ilustrační foto

Počítačový pirát se dostal do emailových schránek tisíců žen a pak vyhrožoval zveřejněním nalezených intimních fotografií. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Stáhl jsem si vaše intimní fotky. Pošlete další, vydíral mladík tisíce žen

  • 133
Takové vydírání zřejmě nemá v Česku obdoby. Student informatiky získal na internetu hesla k e-mailovým schránkám tisíců žen. Když v nich objevil intimní fotografie, nutil majitelky schránek pod pohrůžkou zveřejnění k zasílání dalších materiálů.

Policie případ vyšetřuje od poloviny října a zatím ví, že student informatiky využil neopatrnosti minimálně 1 800 žen. Může se ale stát, že počet obětí bude ještě mnohem vyšší.

Hacker v několika případech s vyhrožováním uspěl a dostal fotografie či video, jedna dívka se před svým vyděračem dokonce svlékala před webkamerou. Policejní vyšetřování odstartovala teprve trestní oznámení dvou olomouckých vysokoškolaček.

"Jsou to zhruba dvacetileté studentky vysoké školy z Olomouce," přiblížil olomoucký specialista na internetovou kriminalitu Petr Kolísek s tím, že na druhé straně pomyslné barikády stál proti němu a jeho kolegům dvacetiletý student informatiky z Nymburska.

Ten na internetu zjednodušeně řečeno zakládal fiktivní webové stránky, kde od lidí, kteří se zaregistrovali, získal jejich mailové adresy a především přístupová hesla k těmto schránkám. "K vytipování svých budoucích obětí využíval také sociální sítě typu Facebook či Lidé.cz," popsal Kolísek.

Jak doplnil další z olomouckých policistů Jiří Musil, mladíkovým cílem byl zisk dalších materiálů se sexuální tematikou. Odrazil se od fotek, které měly ženy ve schránce.

Ženám vyhrožoval zveřejněním intimních fotografií

"Ty si dotyčný stáhl do svého počítače a začal dívkám vyhrožovat tím, že je na internetových sociálních sítích zveřejní. Prozatím víme o jednom případu, kdy se tomu tak skutečně na chvíli stalo. Po dívkách chtěl jejich další fotografie či videa," přidává podrobnosti případu Musil, který jej kvůli počtu vydíraných obětí označuje za ojedinělý.

Mladík pracoval s databází 1 800 e-mailových adres. Ale může jich být víc. "Jde o údaj, k němuž se prozatím dostali naši počítačoví odborníci. Ti se probírají materiálem, který jsme tomuto pachateli zabavili. Počet poškozených uživatelek mailových schránek se bude velmi pravděpodobně pohybovat v řádech tisíců," upozornila policejní mluvčí Marie Štrbáková.

K datům, která studenta informatiky z vydírání usvědčují, se policisté dostali při dvou domovních prohlídkách ve Středočeském a Pardubickém kraji. "Je to velmi rozsáhlá databáze, kterou tvoří především řádově gigabyty fotografií," upřesnil Kolísek.

Počítačový pirát je stíhán na svobodě

"Pachatel je v tuto chvíli bohužel stíhán na svobodě, ale není příliš pravděpodobné, že by ve své trestné činnosti pokračoval. Teď bychom se o jeho dalším působení na internetu velice rychle dozvěděli," ujistil kriminalista.

V nejbližších dnech se policisté chystají na všechny mailové adresy, které prozatím z vyděračových počítačů získali, rozeslat žádost o to, aby se další oběti obrátily na policii.

"V současné době hrozí podezřelému za trestný čin vydírání až čtyřleté vězení. Díky počtu jeho obětí by to však mohlo být i více," nastínil Musil.

Nezabezpečená data se přes sítě jako facebook dostávají k cizím lidem

Lovci kontaktů placení marketingovými firmami, lidé, kteří hledají seznámení, ale také potencionální zločinci, kteří jdou po soukromých údajích. Ti všichni surfují mezi profily na Facebooku, či jiných sociálních sítích. Jste-li k některé z nich přihlášeni a nechráníte si pečlivě svá data, nikdy nevíte, ke komu se vaše soukromé údaje dostanou.

"Je to jako lavinový efekt. Přes síť nejrůznějších přátel a skupin se všechno, co na internetových sociálních sítích zveřejníte, valí k dalším lidem, které vůbec neznáte," popisuje počítačový odborník Radek Sedlář, který stojí v čele brněnské vývojové firmy ecommerce.cz.

"Marketingové firmy si dokonce v Číně, či Indii platí lidi, kteří jim na Facebooku a dalších sítích vyhledávají mailové kontakty podle konkrétního zadání. Kdybych tak například toužil po dvou milionech adres mužů mezi sedmnácti a pětadvaceti lety ze západní polokoule, vím, kam se obrátit. A ani by mě to moc nestálo," dodává.

Jedinou obranou před záplavou spamu a reklamy je tak podle Sedláře nastavení, po němž údaje na vašem profilu vidí jen vaši přátelé, to jest lidé, které si sami vyberete.

Další kapitolou, před kterou je třeba se mít na internetu na pozoru, jsou falešné stránky nejrůznějších oficiálních institucí či společností.

"Jejich autoři chtějí tímto způsobem získat například přístup k vaší mailové schránce. Vy se u nich zaregistrujete a za nějaký čas vám mailem přijde výzva ke změně hesla. Pokud poslechnete, je to právě ten moment, kdy ho dotyčný získá," upozorňuje Sedlář.

Obrana proti takovému útoku už je podle něj složitější, neboť běžný uživatel internetu falešné stránky od těch pravých většinou nerozezná. "Některé prohlížeče vás při přesměrování na podobné stránky na nebezpečí upozorní, ale ne vždy to zafunguje."

Hlavní je tak podle počítačového odborníka opatrnost. "Pořád bohužel platí, že si lidé ani zdaleka neuvědomují, jak je internet, sociální sítě nevyjímaje, ve své podstatě nebezpečný."


Video