Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stačilo málo, a Máchovo jezero bylo Velkým rybníkem

  8:22aktualizováno  8:22
Máchův kraj si připomíná dvousté výročí narození Karla Hynka Máchy, které připadá právě na dnešek. Stačilo přitom málo, a Máchovo jezero by se dnes jmenovalo Velký rybník a literární historici by se přeli, kam Máchův Máj zasadit.

Jan Tříska recituje Máj u Máchovy sochy na pražském Petříně. | foto: David PortMF DNES

"Velký rybník u Doks, jak se původně Máchovo jezero jmenovalo, by zřejmě nikdy nedosáhl své slávy a popularity, kdyby se do knihovny uložené v Katusicích u rodiny Krouských nedostal lístek, ve kterém Mácha pro pražského cenzora Zimmermanna vymezil místo, kde se děj jeho Máje odehrává," objasňuje historik Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea v České Lípě, který se Máchou a jeho vztahem ke kraji dlouhodobě zabývá.

MÁCHOVA SOCHA

Litoměřice tuto neděli odhalí na úpatí Mostné hory přesnou kopii Máchovy sochy z pražského Petřína.

Originál vytvořil Josef Václav Myslbek a původně měla stát právě v Litoměřicích, kde Mácha zemřel.

Litoměřičtí nyní využili původní Myslbekův model ze sádry, který zůstal zachovaný v Národní galerii, a nechali sochu odlít znovu.

Na odlití město použilo peníze z veřejné sbírky i z prodeje bronzové sochy diktátora Stalina.

O samotném jezeru na lístku zmínka není, ale básník jmenuje hrady, které kolem něj leží. S regionem dokonce souvisí i samotná dějová linka Máje.

"Mácha znal příběh otce a syna, kteří usilují o jednu ženu, zřejmě pouze z doslechu. Ale jeho popis lze nalézt v kronice města Dubé. Dočteme se v ní, že syn zahnal otce do pole, kde ho umlátil chmelovou tyčí," říká historik. Tuto událost dnes připomíná na místě vraždy socha sv. Prokopa.

Další reálií připomínající skutečnou otcovraždu je pahorek, na němž byl vrah popraven. Ten byl ovšem v roce 1867 rozhrnut při stavbě železniční tratě z Bakova nad Jizerou do České Lípy.

O odhalení tohoto místa se postaral železničář Josef Panáček (1899-1973), který příběh otcovraždy objevil ve zmíněné kronice. Jako zaměstnanec dráhy a vyznavač dějin železnice našel poté také místo popravy. Z dochovaných zápisů zjistil, že se v místě odstraněného pahorku našly lidské kosti.

K Máchovu jménu pomohl jezeru nepřímo školní inspektor

"Vztah Máchy k našemu kraji lze odvodit i ze dvou povídek: Večer na Bezdězu a Pouť krkonošská. V první se plně oddává tajemnému kouzlu zříceniny, ve druhé lze vystopovat jeho vztah ke geniu loci královského hradu a kláštera, který byl v tu dobu již dávno opuštěný," vysvětluje Ladislav Smejkal.

Velkému rybníku se začalo říkat Máchovo jezero ve dvacátých letech minulého století. Postaral se o to zřejmě nechtěně školní inspektor Josef Maštálko, který líčil, jak učitelé z Podbezdězí vodí děti k jezeru a vyprávějí jim, že se tam odehrával Máj. Jezeru se začalo říkat Severočeské moře, ale stále častěji Máchovo.

V Památníku K. H. Máchy v Doksech najdou návštěvníci mimo jiné 50 různých výtisků Máje z pozůstalosti Josefa Panáčka.

"Vystaveny jsou ale jen ty nejzajímavější. Největší, nejmenší, se vzácnými ilustracemi, v kožených vazbách nebo cenzurované vydání z druhé světové války," dodává Ladislav Smejkal.

V památníku je také socha, která podle vědců nejpřesněji zobrazuje tajemnou Máchovu podobu. Vytvořil ji akademický sochař Milan Knobloch podle odlitku Máchovy lebky (jak si představovali Máchu přední umělci si prohlédněte zde).

NOVÁ KNIHA MÁ BOŘIT MÝTY O MÁCHOVI

Vedoucí lidového oddělení Krajské vědecké knihovny v Liberci Marek Sekyra připravuje spolu s Kruhem autorů Liberecka knihu s názvem Máchovské mýty a omyly, která vyjde na začátku prosince.

Jak vás napadlo se zabývat máchovskou tematikou?

Zdálo se mi, že v řadě případů je Mácha představován způsobem typickým pro bulvár. To mně vadilo, některé mýty a omyly přetrvávají velmi dlouho, a to i přes to, že se našli seriózní autoři, kteří je vyvraceli a uváděli na pravou míru. Je to takový boj o Máchu, jaký skutečně byl.

Prozraďte některý z opakujících se mýtů...

Nejvíce mi vadí Máchův fiktivní dopis z Housky příteli Hindlovi z 10. srpna 1836, líčící údajný sestup do pekelné díry a následný sen pod vlivem výparů, v němž se dostává do Prahy roku 2006. Dopis napsala pro knihu Čas hradů v Čechách Františka Vrbenská, ale i přesto ho dodnes někteří milovníci tajemna prezentují jako pravý. Bohužel se v tom angažuje i samotný kastelán hradu Houska. Podobně nesmyslný je údajný Máchův milenecký vztah s jistou Annou Vrabcovou, se kterou se prý seznámil na cestě přes Hrubou Skálu. Té se podle některých dokonce narodil Máchův syn a později i dcera. Mácha také prý sepsal tajnou poslední vůli, podle níž chtěl být pochován s Annou Vrabcovou ve společném hrobě a skutečně dva roky po smrti jeho ostatky prý přivezl z Litoměřic mlynář Koliha z Turnova.

Jak dlouho jste na knize pracoval a kde se bude prodávat?

Asi tři roky. Původně měla vyjít jako studie v Kalmanachu 2006, ale postupně text nabýval takové délky a šířky, že by zabral polovinu stodvacetistránkového almanachu libereckých literátů. Předseda Kruhu Luboš Příhoda mi proto navrhl, abychom to vydali jako samostatnou knížku. Prodávat se bude u nás v knihovně.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Až 7000 lékařů a 400 lékáren se ve středu zapojilo do protestu proti návrhu...
Lékaři stávkují a zavřeli ordinace. Peníze nejsou, zopakoval ministr

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Několik stávkujících lékařů ale ošetřuje alespoň akutní...  celý článek

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek na snímku ze srpna 2017.
Kulhánek má nutné podpisy. Chce, aby Češi mohli být na prezidenta opět hrdí

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisů poslanců ze šesti stran a může tedy kandidovat na prezidenta republiky. Kandiduje s...  celý článek

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla v zámecké kapli Zjevení Páně...
Cenný Brandlův obraz z kaple patří Smiřicím, ne farnosti, rozhodl soud

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla, který byl v českých zemích jedním z hlavních představitelů vrcholného baroka, bude i nadále patřit městu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.