Napadený kameraman ČT

Napadený kameraman ČT - Kameraman ČT Antonín Jirucha utrpěl po útoku severokorejských dělnic ve Skutči na Chrudimsku pouze pohmožděniny a škrábance na rukou. (1. března 2004) | foto: Michal Klíma, MF DNES

Štáb ČT se střetl s korejskými dělnicemi

  • 126
Policie vyšetřuje ranní střet ve Skutči na Chrudimsku. Reportéři ČT natáčeli třicítku dělnic z KLDR. Tvrdí, že je ženy napadly a vzaly jim kameru. "Po příjezdu policie nám dělnice vrátily kameru, ale bez kazety," řekl iDNES mluvčí ČT Martin Krafl. Redaktoři podali trestní oznámení.

Redaktor Vlastimil Weiner přijel spolu s kameramanem do Skutče na Chrudimsku kolem páté hodiny ráno. Chtěli zde natáčet reportáž o pracovních podmínkách v továrně na obuv SAM.

Reportéři měli reportáž domluvenou s majitelem objektu. Natáčet však mohli pouze před areálem továrny.

"Natočili jsme několik rozhovorů s českými zaměstnanci továrny. Dvě Korejky nám řekly, že česky nerozumějí a odešly do továrny. Po chvíli přišla skupina zhruba třiceti korejských dělnic a napadla nás," řekl iDNES Weiner.

Ženy ze Severní Koreje, které ve firmě pracují jako šičky, podle něj zaútočily hlavně na kameramana. Napadeným redaktorům se snažil pomoci i vedoucí výroby továrny.

"Kameramana ženy odvlekly stranou a vzaly mu techniku i s natočeným materiálem. Pak utekly zpět do areálu firmy," uvedl napadený redaktor.

Dělnice kameru vrátily až po příjezdu policie. "Je poničená a má utržený reflektor. Kazeta v ní už nebyla," upřesnil Weiner.

Redaktor: Útok byl organizovaný
Podle Weinera byl útok organizovaný. "Ženy se před útokem zformovaly ve vedlejší ulici. Během napadení je řídila žena, která s někým komunikovala mobilním telefonem. Viditelně mezi dělnice nepatřila, protože byla zcela jinak oblečená," uvedl redaktor.

Při incidentu nebyl nikdo vážně zraněn. Kameraman utrpěl pouze pohmožděniny.

"Ženy k útoku neměly žádný důvod. My jsme pouze natáčeli anketu před vchodem do továrny a nikoho jsme neprovokovali," podotkl Weiner.

Tři šičky skončily v policejní cele
Policie tři z Korejek na místě zadržela a odvedla je na služebnu. Hodlá je vyšetřovat pro podezření z trestného činu loupeže.

"Držíme je tady, protože čekáme na tlumočníka. Propustíme je, až je vyslechneme a případně jim sdělíme obvinění. Dále budou vyšetřovány na svobodě," řekla iDNES chrudimská policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Po jednání s policii dělnice kazetu vrátily. Podle jedné ze zaměstnankyň firmy, kterou cituje ČTK, šičky hned po potyčce zasedly k práci. Ženy jsou prý impulzivní a změnám
chování jsou někdy vystaveny i české zaměstnankyně, nadřízené nevyjímaje. "Ony třeba vybouchnou na paní mistrovou a vzápětí přijdou, omluví se a řeknou 'Promiňte, já jsem to tak nemyslela'," dodala.

Ženy musí odevzdat plat do Koreje
Na severokorejské dělnice, které pracují v českých továrnách, poprvé upozornil týdeník Respekt ve svém posledním vydání. Kromě Skutče podle něj šije 50 severokorejských žen pro italskou firmu na spodní prádlo Kreata také ve středočeském Žebráku.

Ženy však podle týdeníku pracují v otrockém režimu. Šijí pod dohledem dvou politruků a peníze, které vydělají, odevzdávají severokorejskému velvyslanectví. - více zde

Případem se začali zabývat i ministr zahraničí Cyril Svoboda a ministr vnitra Stanislav Gross. "Jde o velmi složitou záležitost. Otázkou je, zda nedochází k páchání trestného činu - například omezování osobní svobody nebo vydírání," prohlásil ministr vnitra Stanislav Gross. - více zde


Video