Sršni okupují i ptačí budky

  • 10
Ukázkou toho, kde všude jsou schopni vybudovat své kolonie sršni, je zcela zalepená ptačí budka v Milencích u Nýrska na Šumavě. Vosy a sršni se v suchém létě přemnožili, což potvrzují entomologové i zdravotníci a hasiči. Podle odborníků není hnízdo v ptačí budce nic neobvyklého.

"Není to úplně neobvyklé. Sršni to dělají poměrně často a menší hnízda v budkách stavějí i vosy," říká Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

"Pokud kolonie není vidět zvenku, může to být pro ornitology i hodně nepříjemné překvapení."

Podle jeho názoru sršni jednoduše hledají dutiny, a protože dutých stromů v krajině ubývá, usídlí se nezřídka v ptačí budce.

"Na takový úkaz jsme narazili u velkých budek pro sovy stejně jako u příbytků malých zpěvných ptáků," doplňuje Makoň.

Sršni začínají odumírat v září, přežívají jen oplodněné královny a ty napřesrok založí nová hnízda. Přibývající jedinci je pak rozšiřují do několikapatrových staveb. Letos jejich populaci extrémně prospívá suché a horké počasí.

S naprostou pravidelností vyjíždějí v červenci a srpnu hasiči na pomoc lidem, které hmyz ohrožuje na zdraví i na životě.

"Sršní hnízdo ve starém stromě o průměru 50 centimetrů likvidovali v sobotu v Záluží profesionální hasiči ze Sušice. Stejně velké hnízdo hubili týž den na zdi v Mochtíně profesionálové z Klatov," vypočítává příklady z víkendu mluvčí hasičů v Plzeňském kraji František Vaško.

Podle jeho informací vyjížděli hasiči od pátku do neděle celkem k sedmnácti případům, kdy lidé požádali o pomoc.

Sršní hnízdo v Milencích u Nýrska. (25. srpna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video