Srbové procházejí okolo potrhaných volebních plakátů v Bělehradě (3. května

Srbové procházejí okolo potrhaných volebních plakátů v Bělehradě (3. května 2012) | foto: Reuters

I srbští demokraté doplatili na krizi, parlamentní volby přinesly pat

  • 1
Faktickým patem skončil souboj dvou hlavních srbských politických stran v nedělních volbách, v nichž se rozhodovalo o složení budoucího parlamentu. Nacionalisté velice těsně porazili dosud vládnoucí proevropskou Demokratickou stranu, která stejně jako jiné evropské strany doplatila na ekonomickou krizi.

Vítězem se s 24 procenty hlasů stala pravicová nacionalistická Srbská pokroková strana (SNS), druhá s podporou 22,3 procenta voličů skončila proevropská Demokratická strana (DS). Klíč ke zformování budoucí vlády tak zřejmě drží třetí socialisté bývalého autokratického prezidenta Slobodana Miloševiče.

Extremisté tiše obsazují evropské parlamenty

Podle bělehradského tisku voliči potrestali vládnoucí DS za utahování opasků, kterým strana léčila těžké hospodářské neduhy země. Demokraté, kteří v roce 2008 získali 38 procent hlasů, ztratili podporu 14 procent voličů.

Vítěz voleb, dosud opoziční SNS, stojí nyní podle analytiků před úkolem zlákat ke společnému vládnutí třetí socialisty a vyřadit tak DS ze hry. Podle agentury Reuters stojí Srbsko před obtížnými koaličními rozhovory, kterým ústavní devadesátidenní lhůta nemusí stačit.

Většina srbských komentátorů ale očekává, že dosavadní koalice DS se socialisty se udrží. SNS získá v novém parlamentu 73 z 250 křesel, DS 68 a socialisté 45 křesel. Z volební aritmetiky vyplývá, že spojenectví se socialisty žádné ze dvou hlavních stran k sestavení koalice stačit nebude.

Jako spojenec se jeví liberální demokraté s dvaceti získanými poslaneckými místy, kteří by se mohli dohodnout s DS. SNS má zase blíž ke krajně pravicové Demokratické straně Srbska, která získala rovněž 20 křesel.

Bělehradský list Politika napsal, že vůdce socialistů Ivica Dačič bude pro sebe žádat post premiéra. "Kdokoli s námi bude chtít jednat, musí si uvědomit, že jsme vstali z popela," řekl Dačič na shromáždění svých stoupenců.

Ultranacionalisté vypadli z parlamentu

Hlavním poraženým voleb jsou srbští ultranacionalisté vězněného Vojislava Šešelje. Strana, která měla po volbách v roce 2008 v parlamentu 78 poslanců, se v neděli nedostala přes pětiprocentní hranici a parlamentní zastoupení mít nebude. Šešelj stranu řídí z haagské věznice, protože se před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zodpovídá z toho, že se podílel na etnických čistkách v Bosně, v Chorvatsku a v severosrbské provincii Vojvodině.

V prezidentských volbách, které se konaly souběžně s parlamentními, je za vítěze druhého kola tipován vůdce DS a dosavadní hlava státu Boris Tadič. V nedělním prvním kole získal 26,7 procenta, zatímco jeho hlavní soupeř, šéf konzervativců Tomislav Nikolič, 25,5 procenta. Tadič má údajně víc šancí získat ve druhém kole hlasy neúspěšných kandidátů. Hlasovat se bude 20. května.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video