Politické bojiště vypadá podle firmy statistika a odborníka na marketingové výzkumy Jana Herzmanna měsíc před volbami zjednodušeně řečeno následovně: vítězí ČSSD, druzí jsou komunisté, sněmovní křesla získá i trojice ODS, TOP 09 a ANO. Kolem pětiprocentní hranice jsou křesťanští demokraté a Zemanovci, spíše zespodu se na ni dívá Úsvit přímé demokracie.
Rozdílná čísla prezentovaná agenturami jsou často terčem kritiky a podezření z manipulace. Pravdou je, že za řadou rozdílů se skrývá rozdílná metodika práce s daty (o tom, na co si při čtení průzkumů dávat pozor, čtěte zde), která stačí na to, aby se čísla lišila.
Proč má levice u CVVM více?Politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění vidí možný důvod vyšších výsledků u levicových stran v tom, že CVVM s daty pracuje poměrně jednoduše. "Náš model vychází striktně ze stranických preferencí, je to časový snímek. Není navázaný na jiné otázky, sledující volební motivaci: koho volič volil minule a jak intenzivní vztah ke 'své' straně má. Motivace volit tu kterou stranu má vliv na to, zda volič skutečně k volbám dorazí a zachová se tak, jak řekl v předvolebním výzkumu. Například vztah voličů ČSSD k této straně je relativně mělčí než u jádra voličů KSČM či ODS, u komunistů zase může být rozdíl dán tím, že teď protestní voliči říkají 'půjdu k volbám a dám jim hlas', ale řada z nich komunisty nikdy nevolila, nebo v minulosti nevolila vůbec, takže k volbám třeba nepřijdou ani letos, případně komunistům hlas nedají, " řekl Kunštát iDNES.cz. Jiné agentury podle něj zohledňují právě i volební motivaci, což může přispět k rozdílům a tomu, že u CVVM mají sociální demokraté a komunisté vyšší výsledek ve volebním modelu. "Ale jsem přesvědčen, že ty rozdíly jsou tak malé, že se prakticky vejdou do rozpětí statistické chyby," dodal Kunštát. |
Někdy je to nicméně přece jen hodně, jako v únoru 2013, kdy se volební modely různých agentur u ČSSD lišily až o 16 procentních bodů. Těžko to přisuzovat předvolební manipulaci, v únoru to ještě na předčasné volby nevypadalo.
"Po vyhlášení předčasných voleb a faktickém zahájení volební kampaně se však patrně postoje voličů přeci jen do jisté míry stabilizují a vliv odlišných metodik používaných jednotlivými agenturami se patrně zmenšuje. Momentálně největší rozdíly nedosahují ani osm procentních bodů a částečně je možné je připsat termínu sběru dat v první zářijové dekádě," uvedla společnost Herzmann, která aktuální výzkumy porovnala.
Za horní hranici rozpětí výsledku ČSSD ve volebních modelech (26,2 až 30,5 %) podle Herzmanna sociální demokraté "vděčí" agentuře CVVM, jejíž výsledky "po celé volební období patřily pro tuto stranu k nejpříznivějším". Druzí komunisté (14,5 až 19,5 %) opět u CVVM měli vyšší výsledky než u ostatních agentur.
ČSSD může podle Herzmanna získat zhruba 1,2 milionu hlasů, tedy stejně, jako ve volbách v roce 2010. Strany bývalé vládní koalice jsou však bity: TOP 09 ztrácí nyní 240 tisíc voličů, ODS dokonce 700 tisíc. Pro občanské demokraty se tak rýsuje mimo jiné perspektiva značně menšího přísunu státních financí.
Výměna voličů u SPOZ, úprk od VV, ČSSD na lovu nevoličů
Herzmann také připravil tabulku zobrazující voličské přesuny mezi stranami. Tabulka vychází z dat agentury ppm factum, kterou dříve vedl.
Vychází z ní například to, že sympatizanti hnutí ANO se rekrutují ze čtyř hlavních zdrojů: především bývalých voličů TOP 09, dále pak zhruba rovnými díly z řad stoupenců ODS, Věcí veřejných a nevoličů. Bývalí příznivci VV se kromě ANO rozprchli ještě k ČSSD a v malé míře také ke komunistům a Zemanovcům.
Další zajímavá čísla nabízí SPOZ: mezi jejími současnými příznivci je jen čtvrtina těch, kteří ji volili v roce 2010 (u ostatních stran toto číslo kolísá mezi 60 a 87 procenty). Sociálním demokratům zase sice uteklo přes 200 tisíc voličů, převážně ke KSČM a ANO, tento výpadek však strana dokázala pokrýt jen ze získaných dřívějších nevoličů. Alespoň papírově, do voleb ještě měsíc zbývá.