Vládní vojáci právě dobyli baštu tamilský Tygrů

Vládní vojáci právě dobyli baštu tamilský Tygrů | foto: Reuters

Šrí Lanka sčítá pod mezinárodním tlakem oběti občanské války

  • 7
Od konce občanské války na Šrí Lance uplynuly už čtyři roky, teprve nyní se však vláda odhodlala sečíst oběti a pohřešované. Přiměl ji k tomu mezinárodní tlak, především ze strany velké Británie a Spojených států. Ty šrílanskou armádu podezřívají z válečných zločinů, kterých se měla dopustit na konci války.

Konkrétně jde o podezření, že armádní síly během poslední fáze konfliktu zabily až čtyřicet tisíc civilistů z řad menšinových Tamilů. Colombo to celou dobu vehementně popírá.

Situace se vyhrotila na nedávném summitu Commonwealthu, který se konal právě Šrí Lance. Nejdříve Kanada, Indie a Mauricius oznámily, že se summitu nezúčastní a britský premiér David Cameron prezidenta Mahindu Radžapakseho varoval, že bude tlačit na mezinárodní vyšetřování, pokud s ním Šrí Lanka nezačne sama.

Prezident možnost mezinárodního vyšetřování na vlastní půdě vyloučil a vyjádřil i nesouhlas s přístupem členských zemí Commonwealthu. "Tlak nic nezmůže. Je mnohem lepší počkat, než někomu něco diktovat." Bránil tak i své tvrzení, že země potřebuje na vyšetřování více času.

Za pár dní ovšem podnikl vstřícný krok a oznámil sčítání obětí války, informovala BBC. Celá akce, která má za cíl zmírnit mezinárodní tlak vyvíjený na vládu, začíná ve čtvrtek. Bude se na ní podílet šestnáct tisíc úředníků, kteří budou obcházet domovy obyvatel ostrova. Data budou sbírat přibližně šest měsíců.

Ochránci lidských práv jsou však k tomuto počínání skeptičtí. Upozorňují, že Šrí Lanka již několik vyšetřování vedla a nikdy výsledky nezveřejnila.

Válečný konflikt, v němž proti sobě stáli Tamilové (vyznáním hinduisté) a většinoví Sinhálci (buddhisté), zemi ochromoval od roku 1983 a trval celkem 26 let. Vše začalo povstáním Tamilů, kteří požadovali samostatnost a skončilo jejich úplnou porážku  v roce 2009. Celý konflikt si vyžádal zřejmě až sto tisíc obětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video