Srí Lanka rozhoduje i o osudu Tamilů

Úterní parlamentní volby na Srí Lance zastínily zprávy o úmrtí bývalé premiérky Sirimy Bandáranájakové. Ta byla vůbec první ženou na světě, která kdy zastávala úřad hlavy státu, a zároveň matkou současné prezidentky Čandriky Kumaratungové.
Pokud z voleb vítězně vzejde koaliční vládní strana Kamaratungové, tak se pokusí o vojenskou porážku militantních Tamilů ze separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu a následné řešení celé krize ústavní reformou, která by Tamilům zajistila větší autonomii.

Hlavní otázka voleb: Jak se vyřeší sinhálsko-tamilský konflikt

Předvolební kampaně se v září 2000 účastnilo 28 registrovaných politických stran a 99 nezávislých skupin. 

Zhruba 12 miliónů oprávněných voličů má při hlasování rozhodnout, zda zůstane u moci vládnoucí koaliční Lidové spojenectví (PA) Kamaratungové, nebo zda ji vystřídá nejsilnější opoziční Sjednocená národní strana (UNP). Strany se liší především v řešení sinhálsko-tamilského konfliktu.

PA usiluje o porážku Tygrů osvobození tamilského Ílamu (LTTE) a prosazení ústavní reformy, která by zajistila více regionální autonomie, zatímco UNP prosazuje zastavení palby v občanské válce, jednání s LTTE a poté ústavní reformy.

Kumaratungová chce porazit radikální LTTE a Tamilům nabídnout autonomii
Prezidentka Čandrika Kumaratungová proto považuje volby i za referendum o nové ústavě, která by zaručila více pravomocí provinciím včetně území na severu země, která chtějí Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) osamostatnit. Kumaratanguvá doufá, že pokud Tamilům ustoupí v poskytnutí větší autonomie, podaří se jí potom za pomoci umírněných Tamilů oslabit vliv LTTE a ukončit občanskou válku, při níž zahynulo za 17 let přes 62 tisíc lidí. A to zvláště poté, co další snaha o vyjednávání i s LTTE nedávno opět ztroskotala.

K prosazení těchto cílů potřebuje Kumaratungová více poslanců v parlamentu, než jich má zatím k dispozici, a právě v tom jí mají pomoci voliči. Podle pozorovatelů budou ale výsledky voleb, které budou známy do 24 hodin po uzavření volebních místností,  nejspíš velmi těsné.

Srílanská prezidentka se snažila do poslední chvíle před volbami přesvědčit národ, že ústavní decentralizace moci s převedením některých pravomocí na Tamily, je poslední šancí země, jak ukončit mnohaletou občanskou válku a dosáhnout míru. Opozice naproti tomu namítá, že válka se během vlády PA jenom zhoršila a že úroveň hospodářství za léta vlády PA značně poklesla.

Na volby dohlíží 45 000 policistů, přesto už opět tekla krev
Ani přes výrazná bezpečnostní opatření, kdy na klidný průběh voleb dohlíží až 45 tisíc policistů, se ale neobešel ani tento významný den na "Ostrově tisíce drahokamů" bez násilností. Těsně před zahájením voleb byli ubiti k smrti dva členové vládnoucího koaličního Lidového spojenectví (PA). Granátový útok na dům místního politika si zase vyžádal smrt jeho šestileté dcery.

Předvolební kampaň na Srí Lance narušilo rekordních 1 726 incidentů, při nichž zahynulo nejméně 61 osob, uvedlo Středisko pro monitorování volebního násilí (CMEV). Z teroru středisko obvinilo především militantní Tamily ze separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), kteří od roku 1983 vedou boj za odtržení severních oblastí země a svůj tlak stupňují sebevražednými útoky, jimž padají za oběť zejména politikové, ale i prostí občané.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video