Šrejber se vrátil z USA, soud může začít

Bývalý tenista, posléze spolumajitel Třineckých železáren a sponzor ODS Milan Šrejber se podle deníku Právo vrátil z USA a na Městském soudu v Praze převzal ve čtvrtek obžalobu ze zneužívání informací v obchodním styku.
Formálně by tak mohl začít soudní proces, který je naplánován na polovinu prosince. Šrejber, který žil v USA od letošního února, byl v podezření, že se za oceán uchýlil, aby nemusel svědčit v procesu s Liborem Novákem a vyhnul se hrozbě dvanáctiletého vězení ve svém vlastním procesu.

Šrejbrovi hrozí až dvanáctileté vězení za zneužití informací v obchodním styku. Tato kauza nijak nesouvisí s ODS, týká se jeho firem. Policie a žalobce dospěli k závěru, že Šrejber v letech 1995 a 1996 obohatil o čtrnáct milionů svou firmu Šrejber Tennis Investing nezákonnými obchody, které poškodily podílové fondy, jež podnikatel spravoval. Tyto finanční operace podle obžaloby Šrejber uskutečnil na základě informací, které nejsou veřejné. Na tuto transakci upozornilo policii ministerstvo financí, které kvůli ní uložilo Šrejbrovi pokutu deset milionů korun.

Šrejber by navíc mohl svědčit ještě v Novákově kauze, kde ještě nepadl pravomocný rozsudek a je možné, že v dalších kolech se soudy pokusí znovu dostat podnikatele na svědeckou lavici. Šrejbrovo svědectí je přitom klíčové.

Jeho sedmiapůlmilionový dar ODS maskovala vymyšlenými sponzory Bácsem a Sinhou. Soud navíc konstatoval, že i tyto peníze přišly v souvislosti s privatizací Třineckých železáren.

Ty ve stejné době, kdy přišly dary ODS, získala firma Moravia Steel, jejímž spolumajitelem byl právě Šrejber. Podezřením, že pět let stará privatizace železáren byla ovlivněna politickou korupcí, se policie stále zabývá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video