Nejzdravější srdce má kmen Tsimane v Bolívii.

Nejzdravější srdce má kmen Tsimane v Bolívii. | foto: Profimedia.cz

Nejzdravější srdce má kmen Tsimane v Bolívii, klíčem je strava a pohyb

  • 52
Nejzdravější srdce na světě mají podle nejnovější studie publikované v magazínu The Lancet členové bolivijského kmene Tsimane. Podle vědců za své pevné zdraví vděčí převážně rostlinné stravě a pravidelnému pohybu. Stařešinové kmene každý den nachodí výrazně více kroků než lidé v produktivním věku v západních zemích.

„Je to neuvěřitelná komunita lidí,“ stojí ve studii, kterou zveřejnil magazín The Lancet. Vědci se v dokumentu pozastavují nad tím, že i velmi staří lidé z kmene Tsimane netrpí ucpáváním tepen a cév.

V Bolívii žije asi 16 tisíc lidí z kmene Tsimane, jejich domovem je okolí řeky Maniqui v amazonském deštném pralese. Způsob jejich života lze přirovnat k civilizacím, které tento region obývaly před mnoha tisíci lety.

Někdy vás na špatný stav cév upozorní až mozková příhoda, řekl lékař

Výzkumníci 705 členů kmene sledovali od června 2014 do září 2015. Prováděli u nich celou řadu lékařských vyšetření. Pevné zdraví si domorodci zřejmě drží zejména díky potravě. Jejich jídelníček tvoří ze sedmi procent maso z divokých prasat, tapírů a kapybar. Stejné procentuální zastoupení mají ryby.

Zbytek jídelníčku tvoří rýže, kukuřice, maniok a místní variace banánů. Na 72 procent přijatých kalorií tak pochází ze sacharidů. Pro porovnání, u Američanů je to 52 procent. Jen 14 procent energie přijmou domorodci z proteinů.

Velkou roli pochopitelně hraje také fyzická aktivita kmene Tsimane. Muži průměrně každý den ujdou 17 tisíc kroků, ženy 16 tisíc. V aktivitě domorodci nepolevují ani v pokročilém věku. I členové kmene starší 60 let nachodí 15 tisíc kroků. Lékaři přitom doporučují každý den ujít alespoň deset tisíc kroků. Většina moderní společnosti na tuto metu kvůli sedavému zaměstnání nedosáhne. „Polykají neuvěřitelnou porci cvičení,“ dodává Gregory Thomas, jeden z autorů studie.

Zdravé srdce

Lékaři u domorodců zkoumali nejen jejich jídelníček a fyzickou aktivitu, ale také celou řadu krevních a fyziologických charakteristik. Zaměřili se například na množství vápníku v tepnách neboli hodnotu CAC, která indikuje ucpávání tepen a ukazuje na riziko infarktu. Ve věku do 45 let zkoumaní jedinci neměli v krvi žádné stopy po CAC. Po dosažení věku 75 let se CAC objevilo pouze u 25 procent sledovaných.

Kardiolog: U kuřáků do 50 let je pětkrát vyšší riziko infarktu

Ve Spojených státech přitom CAC najdeme u 80 procent Američanů. Vápník CAC se stanovuje na základě počítačové tomografie, uvádí stránky WebMD.

Podle profesora antropologie Michaela Gurvena jsou tyto hodnoty nejnižší ze všech dostupných lékařských záznamů z celého světa. „Nejblíže jsou těmto hodnotám japonské ženy, stále se však bavíme o zcela jiné úrovni,“ vysvětlil serveru BBC.

Abychom si zajistili podobné zdraví jako kmen Tsimaniů, měli bychom k fyzické aktivitě přistupovat komplexně. Gurven radí využívat k dopravě co nejvíce kolo, místo výtahu volit výšlap po schodech a k jídlu volit spíše přírodní produkty. Nezanedbatelný je pak podle něj také pozitivní přístup k životu.

Podívejte se, jak žijí lidé z kmene Tsimane:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video