Slovinští příslušníci sil NATO hlídkují v etnicky rozdělené Mitrovici. (28.

Slovinští příslušníci sil NATO hlídkují v etnicky rozdělené Mitrovici. (28. července 2011) | foto: AP

Srbům na severu Kosova dochází jídlo a léky, Bělehrad do války nepůjde

  • 36
Napětí na severu Kosova trvá. Kvůli uzavření dvou hraničních přechodů se Srbskem se už tamní lidé začínají potýkat s nedostatkem potravin a léků. Srbský parlament ve zvláštní deklaraci vyzval k řešení situace mírovou cestou.

V odříznutých oblastech obývaných Srby se už začíná projevovat nedostatek některých potravin, mimo jiné masa a mouky. Nemocnice poukazuje na nedostatek léků, před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé fronty, tvrdí srbská média. Zásoby sem totiž proudily především ze Srbska, to však kvůli uzavření dvou sporných hraničních přechodů nyní není možné.

Řešit situaci do oblasti odjeli srbský ministr pro Kosovo Goran Bogdanović a šéf srbského vyjednávacího týmu Borko Stefanović. Měli se setkat s velitelem KFOR Erhardem Bühlerem, který přechody nařídil uzavřít a vyhlásil v jejich okolí omezenou vojenskou zónu.

Kosovo

Kosovské úřady zakázaly 20. července dovoz srbského zboží. Má jít o odpověď na srbský bojkot kosovských výrobků, jímž Bělehrad reagoval na jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008. Dříve jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila jednostranně v únoru 2008 nezávislost na Srbsku. Kosovskou nezávislost dosud uznalo bezmála 80 zemí, mezi nimi USA i většina evropských států včetně Česka. Mezi unijní odpůrce kosovské nezávislosti patří kupříkladu Slovensko, Rumunsko a Řecko. Srbsko samostatnost "své provincie neuznává" a prištinské úřady v podstatě ignoruje. Od vojenského zásahu NATO proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v roce 1999 bylo Kosovo pod správou OSN. V zemi doposud zůstává asi 6 tisíc zahraničních vojáků.

Napjatou situaci se pokouší vyřešit Evropská unie, která iniciovala další kolo vyjednávání mezi oběma zeměmi. To má řídit unijní diplomat Robert Cooper, který doposud vynucená jednání mezi Bělehradem a Prištinou vedl.

Priština chce oba Srby zatknout

Kosovský ministr vnitra Bajram Rexhepi ale mezitím rozhodl, aby byli oba srbští představitelé zadrženi. Na území Kosova prý totiž vstoupili v neděli nelegálně. "Kosovská policie dostala rozkaz je zadržet, jakmile na ně narazí," prohlásil Rexhepi. Každý srbský představitel musí před cestou informovat Mezinárodní civilní úřad (ICO) a vyčkat na souhlas kosovské vlády. ICO v Kosovu dohlíží na rozvoj demokracie a udržování stability.

Oba srbští představitelé se v neděli navečer údajně dostali do Kosova přes silnice nižších tříd, protože oba sporné přechody zůstávají uzavřené. Stefanović již dříve uvedl, že se nepokouší situaci vyhrocovat, ale pomoci vyřešit. Podle Rexhepiho ale oba srbští představitelé "vybízejí místní obyvatele, aby blokovali silnice, a nepřispívají ke zlepšení stavu".

Podle zpráv některých kosovských médií Stefanović s velitelem sil KFOR Bühlerem vyjednával otevření přechodů Jarinje a Brnjak. Bogdanović také údajně oznámil, že Bělehrad vyšle na sever Kosova nedostatkové potraviny a léky. Zásilka by podle něj neměla být v rámci embarga na zboží ze Srbska zastavena, protože se jedná o humanitární pomoc.

Krize na severu Kosova propukla přesně před týdnem, když kosovská policie na příkaz vlády obsadila dva hraniční přechody se Srbskem. Policie měla zajistit přísnější celní kontrolu a plnění obchodního embarga na dovoz srbského zboží vyhlášeného 20. července. Priština tvrdí, že právě přes tyto přechody proudí do země nelegální a hlavně neproclené zboží.

Bělehrad žádá mírové řešení

U Srbů žijících na severu Kosova akce vyvolala odpor, který přerostl v několik násilných incidentů. Při nich byl zabit albánský policista a zapáleny sporné hraniční přechody. Ve čtvrtek obě celnice obsadili vojáci mírových sil KFOR a uzavřeli je. Srbové na protest silnice k přechodům Brnjak a Jarinje zablokovali. Na cestách vyrostly barikády z kamení a dřeva.

Srbský parlament ve zvláštní deklaraci, přijaté o víkendu, požádal vládu, aby "hájila práva Srbské republiky a lidu Kosova". Dospět však k tomu musí výlučně "cestou dialogu mezi Bělehradem a Prištinou". Poslanci vyzývají mezinárodní společenství, aby "odsoudilo každý jednostranný akt, jenž by mohl ohrozit mír, stabilitu a úspěch takového dialogu. Zároveň ale obviňují kosovské úřady, že se snaží násilím změnit realitu v zemi a kritizují mezinárodní mise v Kosovu z porušování rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během desetihodinové diskuse srbských zákonodárců padala i silná slova. Například šéf srbské delegace v Kosovu Borislav Stefanović označil situaci za dramatickou a nabývající rozměrů výjimečného stavu. Srbský prezident Boris Tadić zase obvinil kosovskou vládu, že chce "dlouhodobě změnit etnickou strukturu na severu Kosova". Srbsko se podle něj proti této politice postaví. Ujistil však, že "nepůjde do války".

Kosovská vláda ve sporu o hraniční přechody nehodlá ustoupit, prohlásil kosovský premiér Hashim Thaçi.

, natoaktual.cz,

Video