Srbský exministr vnitra zemřel

  • 56
Bývalý srbský ministr vnitra Vlajko Stojilkovič, který se ve čtvrtek před budovou bělehradského parlamentu střelil z pistole do hlavy, zemřel. Oznámili to lékaří, kteří už krátce po činu jeho stav označovali za kritický. Stijilkovič byl obviněn ze spáchání válečných zločinů. Den po jeho pokusu o sebevraždu si sáhl na život další jugoslávský politik. Federální ministr zdravotnictví Miodrag Kovač se oběsil v madridském hotelu. Jde zřejmě o reakci na to, že poslanci schválili zákon, který umožňuje stíhat jugoslávské občany za válečné zločiny.

"Navzdory intenzívním oživovacím opatřením smrt nastala... ve 21:30 SELČ," řekl v televizním zpravodajském pořadu Branko Djurič, šéf neurologie bělehradského pohotovostního centra.

Jak čin provedl
Podle policejního důstojníka vyšel Stojiljkovič z budovy zákonodárného sboru krátce po čtvrteční 19. hodině, chvíli váhal, ale potom vytáhl pistoli a namířil ji proti sobě.

"Byl jsem informován, že exministr přišel ke vstupu do parlamentu, kde chvíli hovořil s jedním z poslanců. Poté vytáhl svou zbraň a střelil se do hlavy," uvedl i jugoslávský ministr vnitra Zoran Živkovič.

Exministr spolupracoval s Miloševičem
Pětašedesátiletý Vlajko Stojiljkovič rezignoval na post ministra vnitra v říjnu 2000, když vyšlo najevo, že připravoval protiúder speciální policie proti demonstracím, které svrhly Miloševičův režim. Ve funkci byl od dubna 1997. Po odchodu se vpodstatě držel stranou politického života, ale byl stále členem federálního parlamentu.

"Jsem pyšný na práci, kterou jsem odváděl na ministerstvu," napsal Stojiljkovič v dopise na rozloučenou, jehož kopii předal médiím jeho právní zástupce. "Plánoval sebevraždu již od června 2001, kdy reformátoři vydali Miloševiče trestnímu tribunálu v Haagu," prozradil advokát.

V dopise na rozloučenou obvinil exministr současné srbské a

DOPIS NA ROZLOUČENOU

V patnáctistránkovém dopise na rozloučenou Vlajko Stojiljkovič vysvětluje, proč raději volil sebevraždu než soudní proces.
* "Můj čin je symbolem pokračujícího boje lidu za ústavnost a národní hrdost a proti bezpráví."
* "Připojil jsem se k řadám policistů, vojáků a dalších, kteří dali své životy za obranu své země a jejího lidu před kriminálníky."
* "Miloševiče jsem znal od jeho mládí. Byl to člověk s velkým charismatem."

jugoslávské vedení, které odstranilo Slobodana Miloševiče, ze zavádění "fašistického diktátorství" a ze své smrti.

Nový zákon ho přiřadil k obviněným, které Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu ICTY chce předvolat. Patří k nim i srbský prezident Milan Milutinovič, bývalý šéf armády generál Dragoljub Ojdanič, či bývalý náměstek předsedy jugoslávské vlády Nikola Šainovič.

Ministr se oběsil v Madridu
Po sebevražedném pokusu exministra Vlajka Stojiljkoviče si v pátek sáhl na život další jugoslávský politik. Federální ministr zdravotnictví Miodrag Kovač se oběsil v koupelně madridského hotelu. Diplomaté mezi oběma případy vylučují jakoukoli souvislost.  Ve Španělsku byl na konferenci OSN k problematice stáří.

Smrt Miodraga Kovače, federálního ministra práce, sociální péče a zdravotnictví, potvrdilo jugoslávské velvyslanectví ve Španělsku i španělská policie. Kovač zanechal dopis na rozloučenou, který neobsahuje žádnou zmínku o případném politickém pozadí.

Podle vyšetřovatelů použil Kovač k sebevraždě - zřejmě krátce po půlnoci - vlastní pásek. Byl nalezen dopoledne v koupelně svého apartmá v hotelu Eurobuilding v centru španělské metropole. Poplach vyvolal jeho tajemník, protože ministr nebral telefon.

Kovač nefiguruje na žádném seznamu hledaných válečných zločinců. Bylo mu 54 let, byl ženatý a měl tři děti. Poté, co vystudoval medicínu v Praze, pracoval jako kardiovaskulární chirurg. Byl poslancem černohorského parlamentu.

Zákon vychází ICTY vstříc
Schválený zákon o spolupráci s ICTY umožňuje vydávat jugoslávské občany ke stíhání do Haagu. Vyšetřovatelé také získali přístup k archivům, svědkům a dalším zdrojům usnadňujícím vyšetřování válečných zločinů.

Zmizela tak hlavní překážka pro zadržení a extradici hlavních spolupracovníků bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Zákon se týká i dalších podezřelých, kteří se skrývají na území Jugoslávie.

SOUVISLOSTI

Soud s Miloševičem nabral zpoždění

předchozí vývoj

Do Haagu budou vydány desítky lidí
Právě Miloševičovi blízcí z let 1998-99, kteří se podle obvinění podíleli na zločinech v Kosovu, zamíří před tribunál jako první. "Lze předpokládat, že první podezřelí budou vydáni do 1. května," podotkl Zoran Živkovič.

Nová právní norma, která je kompromisem mezi partnery ve vládnoucí koalici, se však vztahuje jen na občany, kteří už byli obviněni ICTY. To jsou zhruba dvě desítky lidí. Další, kteří budou obviněni později, by měli být souzeni jugoslávskými soudy.

Na schválení normy tlačily USA
Pro zákon se vyslovila většina poslanců dolní komory parlamentu. Parlament přijal tento normativní akt pod tlakem USA, které odmítají poskytnout Bělehradu další finanční pomoc, pokud nepodá konkrétní důkazy spolupráce s ICTY. Jugoslávské vedení odmítalo dosud vydávat své občany do Haagu s tím, že pro to není zákonný podklad.

Podle zákona, proti němuž se ostře postavili Miloševičovi spojenci, mohou být první obvinění zadrženi po uveřejnění dokumentu v oficiálním věstníku. Poté musí místní soud vydat zatykač a nařízení policii k zatčení podezřelého. Převoz do Haagu se pak uskuteční během několika týdnů, v nichž má obviněný možnost se odvolat.

Policisté střeží hlavní vstup do budovy jugoslávského parlamentu v Bělehradě, kde se pokusil o sebevraždu někdejší spolupracovník jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče Vlajko Stojiljkovič. (11. dubna 2002)

Bývalý srbský ministr vnitra Vlajko Stojiljkovič, obviněný mezinárodním tribunálem z válečných zločinů, se zastřelil u budovy jugoslávského parlamentu. V Bělehradu se zabil několik hodin poté, co poslanci schválili zákon, který umožňuje soudu v Haagu stíhat jugoslávské občany. (11. dubna 2002)

Portýr stojí před hotelem v Madridu, kde se v koupelně oběsil jugoslávský federální ministr práce a zdravotnictví Miodrag Kovač. (12. dubna 2002)

Jugoslávský federální ministr práce a zdravotnictví Miodrag Kovač, který se oběsil v koupelně madridského hotelu. (12. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video