Srbský premiér Mirko Cvetkovič

Srbský premiér Mirko Cvetkovič | foto: Profimedia.cz

Srbsko nabízí Chorvatsku smír, žádá stažení žalob za genocidu

  • 3
Srbský premiér Mirko Cvetkovič vyzval Chorvatsko, aby stáhlo svou žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu, ve které viní Srbsko z genocidy za války v 90. letech. Bělehrad se pak na oplátku zřekne stejné protižaloby. Srbsko se tak podle médií pokouší o sblížení dvou etnickými rozpory znesvářených zemí.

V pátek má Bělehrad navštívit chorvatský premiér Ivo Sanader. "Chorvatsko a Srbsko jsou důležité západobalkánské země. Na naší spolupráci ve velké míře závisí to, jak se celému regionu podaří vstoupit do Evropské unie," zdůraznil Cvetkovič.

Loni v listopadu se vztahy mezi Bělehradem a Záhřebem, které jsou pošramoceny balkánskými válkami v devadesátých letech minulého století, ještě více ochladily. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu tehdy přijal chorvatskou žalobu proti Srbsku.

Poté následovala slovní přestřelka mezi srbským ministrem zahraničí Vukem Jeremičem a chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem. Jeremič obvinil Záhřeb, že je zodpovědný za špatné vztahy zemí.

Válečná minulost

Ani chorvatský premiér nejede do Bělehradu s prázdnou, píše agentura APA. Srbsku chce nabídnout "milionový eurodárek" v podobě stovek dokumentů Evropské unie, které při chorvatské cestě do Unie byly zatím přeloženy. Záhřeb je prý také zastáncem co nejrychlejšího začlenění Srbska do evropských struktur.

Dalším bodem Sanaderovy návštěvy je budoucnost a majetková práva srbských uprchlíků z Chorvatska, kteří zemi v roce 1995 opustili, či osudy nezvěstných lidí, kterých je téměř čtrnáct let po válce na obou stranách asi přes dva tisíce.

Po jednostranném vyhlášení nezávislosti Chorvatska na Jugoslávii v roce 1991 následovala válka mezi chorvatskými silami a chorvatskými Srby podporovanými Bělehradem, kteří chtěli setrvat ve svazku se Srbskem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video