Kosovský Albánec na pohřbu zabitého příslušníka kosovské policie (28. července

Kosovský Albánec na pohřbu zabitého příslušníka kosovské policie (28. července 2011) | foto: AP

Srbsko a Kosovo se konečně domluvily na hranicích, Bělehrad má blíž EU

  • 38
Srbsko se dohodlo s Kosovem na správě společné hranice i hraničních přechodů. Odtržená srbská provincie bude moci vystupovat samostatně na mezinárodních jednáních. Bělehrad je díky této dohodě opět trochu blíže kandidatuře do EU.

Dohodu uvítali vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová a eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Podle Bruselu jde o krok, který znamená posílení stability nejen v oblasti Balkánu, ale i celé Evropské unie.

"Tyto dohody vidíme velmi rádi zejména s ohledem na to, že se příští týden bude jednat o přidělení statusu kandidátské země Srbsku," řekla Ashtonová. Toto téma budou mít na programu ministři zahraničí zemí členských států sedmadvacítky, jejichž schůzka se v Bruselu koná v pondělí a úterý. O statusu kandidáta budou rozhodovat evropští představitelé na summitu 1. a 2. března.

Kosovo je nejmladší evropskou zemí. Před čtyřmi lety vyhlásilo nezávislost na Srbsku, což Bělehrad neuznává. Obě země nicméně v posledním roce jednaly o normalizaci vzájemných vztahů.

Kosovo s hvězdičkou

Jedním ze sporných bodů byl požadavek Prištiny, aby na regionálních konferencích mohla vystupovat pod jménem "Kosovo". To nyní bude moci dělat, ale u jména této země se objeví hvězdička odkazující na poznámku pod čarou. Ta se bude odvolávat na rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1999, která Kosovo uznává jako součást Srbska. Kosovo už tedy nebude na balkánských jednáních zastupováno OSN a bude moci samo podepisovat dohody.

Důležitý bod dohody se týká aplikace dohod z roku 2011 o volném pohybu přes hranice a spravování hraničních přechodů mezi Srbskem a Kosovem, které byly v posledních měsících zdrojem silného napětí.

Kosovští Srbové udělali ve čtvrtek vstřícný krok a oznámili opětné otevření dvou hraničních přechodů, které blokovali od července barikádami. U těchto přechodů minulý rok několikrát propukly násilnosti a jejich bezpečnost zajišťují experti vyslaní Evropskou unií a NATO.

Jednání byla obtížná

"Jednání vedená v Bruselu byla skutečně velmi obtížná," řekl srbský vyjednávač Borko Stefanovič a vyslovil radost nad tím, že se dospělo k dohodě. "Nyní musí EU a její státy rozhodnout o statusu na základě závěrů Evropské komise," řekl.

Francie, Itálie a Rakousko zaslaly tento týden Ashtonové dopis, v němž podpořily udělení statusu kandidátské země a uvedly, že Bělehrad splnil podmínky stanovené v prosinci. Podporu Bělehradu vyslovil i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle při své návštěvě Bělehradu ve čtvrtek. Loni v prosinci to bylo právě Německo, které zablokovalo udělení statusu s tím, že chce vidět větší pokrok v jednání mezi Srbskem a Kosovem.

Pozitivní rozhodnutí EU potěší také srbského prezidenta Borise Tadiče, který si přeje získat pro Srbsko status kandidáta před zahájením volební kampaně pro květnové parlamentní volby v zemi.

Páteční dohoda je výsledkem rok trvajících jednání za zprostředkování EU, jehož cílem bylo zmírnit napětí a umožnit oběma státům pokojně existovat vedle sebe.

Kosovo

Kosovo

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video