Zatýkání bývalého prezidenta Republiky Srbská Krajina Gorana Hadžiče (20.

Zatýkání bývalého prezidenta Republiky Srbská Krajina Gorana Hadžiče (20. července 2011) | foto: AP

Srbská policie dopadla posledního válečného zločince Gorana Hadžiče

  • 49
Policie zajala ráno na severu Srbska Gorana Hadžiče, posledního hledaného válečného zločince z balkánských válek. Bývalého prezidenta Republiky Srbská Krajina viní Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii například z masakru ve Vukovaru.

"Goran Hadžič byl zajat ráno v regionu Fruška Gora," prohlásil srbský prezident Boris Tadič na mimořádné tiskové konferenci k zatčení válečného zločince, který prchal před spravedlností sedm let.

Kdo je Goran Hadžič

Poslední velký zločinec Balkánu

Podle informací srbského rádia B92 policie dvaapadesátiletého Hadžiče dopadla krátce před půl devátou v lese poblíž obce Krušedol nedaleko Nového Sadu, když si šel pro peníze. Okamžitě ho převezla do věznice v Bělehradu.  

Bývalý prezident Republiky Srbská Krajina Goran Hadžič na snímku z února 1993

Padouch se prý skrýval mezi dvěma objekty. Nedaleko je známý klášter a také vojenská základna. Prezident Tadič odmítl, že by Srbsko vědělo, kde se Hadžič skrývá a vyloučil, že by ho bezpečnostní složky zatkly přímo v klášteře nebo kasárnách.

O dopadení Hadžiče se v Srbsku mohutně spekulovalo už v pondělí, ale úřady tyto zprávy striktně odmítaly. Hadžič byl po exgenerálovi Ratku Mladičovi, jehož Srbové dopadli na konci května, posledním mezinárodně hledaným válečným zlořádem, který páchal své zločiny za válek po rozpadu Jugoslávie v 90. letech.

Hadžič se vypařil, jakmile dorazil zatykač s jeho jménem

Hadžič se v roce 1991 stal prezidentem samozvané Republiky Srbská Krajina a na postu se udržel dva roky. Právě v té době se údajně podílel na masakru dvou set vukovarských civilistů, kteří se nehlásili k srbské národnosti. Osnoval také vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z oblasti.

VÁLEČNÍ ZLOČINCI. Vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič (vlevo), vrchní velitel srbské armády Ratko Mladič (uprostřed) a Goran Hadžič, prezident Republiky Srbská Krajina (19. ledna 1993)

V červenci 2004 obvinil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii někdejšího vůdce chorvatských Srbů z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti včetně genocidy. Celkem je stíhán ve 14 bodech obžaloby.

Hadžič žil v Novém Sadu na severu Srbska v poklidu až do 13. července 2004, kdy z Haagu do Bělehradu dorazil zatykač s jeho jménem. Hadžič v tu chvíli dostal tajný tip od bezpečnostních složek a náhle se po něm slehla zem.

Jeho útěk byl několik dní utajovaný. Příbuzní tehdy tvrdili, že je doma, a policie se zdráhala ho zatknout s tím, že nemá příslušné rozkazy. Až později se objevily fotografie, jak Hadžič 13. července odpoledne opouští svůj dům s batohem na zádech a mizí neznámo kam.

Srbsko udělalo důležitý krok na cestě do EU

Po sedmi letech jeho útěk končí a válečný zločinec brzy stane v Haagu. Vydávací procedura by měla vypadat velmi podobně jako před necelými dvěma měsíci u Ratka Mladiče. Po identifikaci by si měl Hadžič vyslechnout obvinění a soud pak musí rozhodnout, jestli může zločinec putovat do Haagu.

Před Mezinárodním trestním tribunálem by Hadžič mohl stanout už za několik dní. V tu chvíli také padne jedna z důležitých překážek pro vstup Srbska do EU. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso už v reakci na dopadení Hadžiče naznačil, že Srbsko udělalo do Unie důležitý krok.

Goran Hadžič se zřejmě skrýval nedaleko svého bydliště na severozápadě Srbska.

Goran Hadžič se zřejmě skrýval nedaleko svého bydliště na severozápadě Srbska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video