Srbové zatkli bývalého šéfa armády

Srbský vicepremiér a bývalý šéf generálního štábu jugoslávské armády Momčilo Perišič byl zatčen vojenskou policií v Bělehradě. Podle některých zdrojů je podezřelý ze špionáže. Mluvčí velvyslanectví USA v Bělehradě Paul Denig potvrdil, že byl v jedné bělehradské restauraci zatčen pracovník americké ambasády při setkání s členem srbské vlády a byl 15 hodin zadržován bez možnosti styku s vnějším světem.

Agentura AP s odvoláním na vojenské zdroje uvádí, že Perišič byl zřejmě přichycen, když předával tajné vojenské dokumenty, které "by mohly spojovat Miloševiče s válečnými zločiny". Perišičovo zadržení vojenskou tajnou službou může znamenat, že Miloševič má stále značný vliv mezi vojenskými veliteli.

Perišič byl šéfem generálního štábu jugoslávské armády od roku 1993 do října 1998, kdy byl kvůli kritice bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče a jeho vojenské kampaně proti kosovským Albáncům propuštěn.

V srpnu 1999 založil Hnutí za demokratické Srbsko (PDS), které na jaře následujícího roku vstoupilo do široké opoziční koalice DOS a sehrálo významnou roli při svržení Slobodana Miloševiče. Od ledna 2001 byl vicepremiérem Srbské republiky odpovědným za bezpečnost a obranu.

Byl ostrým kritikem svého nástupce generála Nebojši Pavkoviče, který velel jugoslávským jednotkám za války v Kosovu a proti silám NATO na jaře 1999. Během války s Chorvatskem v roce 1991 Perišič velel jugoslávské armádě operující v oblasti Zadaru.

Soud v Chorvatsku ho odsoudil v nepřítomnosti ke 20 letům vězení za "nemilosrdné ostřelování chorvatských měst Zadar a Šibenik během války za nezávislost". Loni v listopadu Perišič prohlásil, že se vzdá Mezinárodnímu trestnímu tribunálu, pokud tento soud požádá o jeho vydání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue