Srbové blokují u obce Rudare cestu ke sporným hraničním přechodům.

Srbové blokují u obce Rudare cestu ke sporným hraničním přechodům. | foto: Reuters

Srbové začali rozebírat barikády k hranicím na severu Kosova

  • 6
Kosovští Srbové začali pomalu odstraňovat barikády na silničních tazích k hraničním přechodům na severu Kosova. Od léta trvající blokáda na protest proti snahám Prištiny ovládnout hranice vyvrcholila násilnými střety s vojáky mírových jednotek KFOR.

Jak uvedl předák kosovských Srbů Slaviša Ristić, odstranění silničních zátarasů je součástí dohody s velením jednotek NATO a má opět umožnit "volný pohyb ke sporným hraničním přechodům se Srbskem".

První barikády začaly mizet krátce poté, co Evropská unie v pátek oznámila dosažení dohody o řešení situace mezi znesvářenými stranami. Podle zpráv agentury Reuters ale řada zátarasů zatím na silnicích zůstává, což svědčí o rozkolu mezi představiteli místních Srbů.

Napětí v Kosovu

Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008, ale Bělehrad tento krok neuznává. Kosovské úřady v létě zakázaly dovoz srbského zboží jako odpověď na srbský bojkot kosovských výrobků, jímž Bělehrad reagoval na jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti.
Rozbuškou současného napětí byla akce Prištiny, během níž kosovská policie na příkaz vlády obsadila hraniční přechody. Odpor kosovských Srbů přerostl v několik násilných incidentů. Při nich byl zabit albánský policista a vypálen jeden z přechodů.
Priština chtěla zcela ovládnout přechody se Srbskem jako potvrzení své suverenity. Kosovo tvrdí, že právě přes tyto přechody proudí do země nelegální a hlavně neproclené zboží. Srbové ze severu Kosova to odmítali. Souhlas s přítomností kosovských ozbrojených sil by totiž podle nich znamenal "faktické uznání Kosova".

Někteří srbští předáci odmítli páteční dohodu s tím, že jde o zradu. K odstranění barikád je už vyzval i srbský prezident Boris Tadić. "Je to začátek procesu odstraňování zátarasů a bude pokračovat v souladu s ujištěním pro Srby, že jejich životy nebudou ohroženy," citovala agentura srbského státního tajemníka pro Kosovo Olivera Ivanoviče.

Srbsko a Kosovo se podle EU dohodly na normalizaci situace na hraničních přechodech na severu Kosova. Kosovští Srbové prostřednictvím zátarasů bránili tomu, aby byly přechody zprovozněny a tím uznána hranice mezi nimi jako státní. Podle sjednaného kompromisu měly být přechody jeden po druhém co nejrychleji převáděny na režim společné kontroly.

Smířlivější tón srbské menšiny, která hranice blokovala od léta a jakýkoliv kompromis odmítala, přichází v době, kdy mají ministři zahraničí Evropské unie koncem týdne rozhodovat o schválení kandidatury Srbska na členství v Unii. Zlepšení vztahů mezi Bělehradem a Prištinou byla přitom jedna z podmínek. Napětí na hranicích, které vyvrcholilo několika násilnými střety kosovských Srbů s vojáky mírových jednotek KFOR a desítkami zraněných, jednání o srbské kandidatuře velmi komplikovala.

V EU totiž nepanuje na možné členství Srbska jednotný názor, i když Evropská komise v říjnu doporučila, aby Unie kandidaturu schválila. Obavy Bělehradu nezmírnilo ani prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že "problémy na hranici jsou důkazem toho, že Srbsko není připraveno".

, natoaktual.cz

Video