Srbský prezident Boris Tadič (vlevo) a premiér Mirko Cetkovič

Srbský prezident Boris Tadič (vlevo) a premiér Mirko Cetkovič | foto: AP

Srbové ve Stockholmu oficiálně požádali o členství v Evropské unii

  • 8
Srbsko oficiálně požádalo o přijetí do Evropské unie. Žádost předal ve Stockholmu srbský prezident Boris Tadič premiérovi nynější předsednické země EU Fredriku Reinfeldtovi. Srbové věří, že by do Unie mohli vstoupit do pěti let. Informovala o tom agentura Reuters.

"Máme tu čest podat žádost o členství v Evropské unii," stojí podle agentury DPA v dokumentu, který Tadič předložil Reinfeldtovi.

Své rozhodnutí podat přihlášku do evropské Sedmadvacítky oznámila vláda v sobotu. Tedy v den, kdy Srbové, stejně jako Makedonci a Černohorci, mohli poprvé vyrazit do většiny zemí Unie bez víz. - přečtěte si Podáme přihlášku do EU, řekli Srbové. Do Unie mohou ode dneška bez víz

Přihlášku z Bělehradu dostane k posouzení Rada Evropské unie, která ji musí před zahájením přístupových rozhovorů přijmout. Srbští představitelé věří, že by se jejich země mohla k Unii přičlenit do pěti let.

Předtím ale musí Srbsko splnit řadu podmínek. Mezi ně patří dopadení bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, na kterého vydal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zatykač kvůli genocidě, válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.

Zatím jedinou zemí bývalé Jugoslávie, které se podařilo stát unijním členem, je od května 2004 Slovinsko. Rozšířit řady Evropské unie by mohlo v roce 2012 i sousední Chorvatsko. Status kandidátské země má také Makedonie.

Černé Hoře, která přihlášku podala loni v prosinci, zatím tento status přiznán nebyl. Zájem o členství má také Bosna a Hercegovina a dále Albánie, Turecko a Island.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video