Na klid v Kosovu dohlížejí tisíce vojáků NATO, včetně Čechů.

Na klid v Kosovu dohlížejí tisíce vojáků NATO, včetně Čechů. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Srbové s Albánci naposledy projednají osud Kosova

  • 8
Poblíž rakouského lázeňského města Baden začíná další kolo rozhovorů mezi Srby a kosovskými Albánci o osudu Kosova. Půjde zřejmě o poslední jednání mezi oběma stranami před tím, než vyprší mandát OSN.

Třídenní rozhovory začnou odpoledne na zámku Weikersdorf poblíž Badenu.

Jednání mezi politickými špičkami Srbska a kosovských Albánců budou probíhat za zavřenými dveřmi a opět za dohledu takzvané "trojky". Tu tvoří diplomaté zastupující USA, Rusko a Evropskou unii.

Všeobecně se ale předpokládá, že ani toto jednání nepřinese žádný významný posun směrem k dohodě o budoucím uspořádání Kosova.

Zatím poslední schůzka obou stran z minulého týdne totiž skončila jako všechny předtím - bez výsledku.

Obě strany se drží svých dosavadních pozic. Kosovští Albánci odmítají nabídku Srbska na širokou autonomii Kosova a trvají na nezávislosti pod dohledem Evropské unie. Takové řešení je pro Srbsko naprosto nepřijatelné.

Výsledky jednání s etnickými Albánci a Srby mají dostat podobu zprávy, jež má být generálnímu tajemníkovi OSN předložena do 10. prosince. Pak by mělo padnout definitivní rozhodnutí o konečném statutu Kosova. Rozhovory v Badenu tedy budou zřejmě posledními.

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

Nezávislost provincie podporuje většina ze sedmadvaceti členských států EU, ale ne všechny. Samostatnost Kosova rezolutně odmítá například také Rusko.

, natoaktual.cz

Video