S orgány Srbů v letech 1998-99 údajně kupčili příslušníci Kosovské osvobozenecké armády.

S orgány Srbů v letech 1998-99 údajně kupčili příslušníci Kosovské osvobozenecké armády.

Srbové prý nabízeli za křivá svědectví ohledně obchodu s orgány miliony

  • 23
Kosovská policie zatkla tři Srby, kteří údajně naváděli své krajany k falešným výpovědím o obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu. Pravdivost informací o obchodu s lidskými orgány během konfliktu v Kosovu je předmětem dlouhodobého sporu mezi Srbskem a jeho bývalou provincií.

O zatčení dnes informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčího kosovské policie Arbera Beku.

Zadržení muži prý nabízeli za výpovědi dokazující násilí na srbských zajatcích částky až sto tisíc eur (asi 2,7 milionu korun) a byty na území Srbska. Díky těmto svědectvím prý chtěli prokázat, že kosovští povstalci unesli před deseti lety přibližně tři stovky srbských civilistů do severní Albánie, kde jim prý lékaři odebrali různé orgány. Ty pak měly skončit na mezinárodním černém trhu.

S obviněním příslušníků Kosovské osvobozenecké armády poprvé přišla bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová, která údajné obchodování s orgány Srbů naznačila ve svých pamětech.

Uvedla zde, že vyšetřovatelé OSN v roce 2004 prohledali v severní Albánii rodinný dům, kde nalezli stopy krve, obvazy a injekční stříkačky. Místní vesničané, podpoření albánským státním zástupcem, jim však prý zabránili v dalším pátrání. Do obchodu s orgány byl podle žalobkyně zapletený i nynější kosovský premiér Hashim Thaci.

Srbsko shromažďuje důkazy

Vyšetření obchodu s lidskými orgány v Kosovu požaduje vytrvale Srbsko. Shromažďuje o něm svědectví, které hodlá předložit Radě Evropy, Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Radě bezpečnosti OSN a hlavním evropským organizacím na ochranu lidských práv.

Srbské úřady navíc tvrdí, že si orgány unesených a zavražděných Srbů na černém trhu koupili i dva bohatí Evropané - Švýcar a Němec. Kosovské i albánské úřady veškerá obvinění popírají a označují celou kauzu za vymyšlenou.

Po brutální a krvavé kosovské válce z let 1998 až 1999 zbyly dodnes stovky pohřešovaných kosovských Albánců i Srbů. Po skončení konfliktu zůstalo Kosovo pod správou OSN - až do letošního 17. února, kdy jednostranně vyhlásilo samostatnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video