V Bělehradu se sešly stovky lidí na protest kvůli zatčení Ratko Mladiče (27. května 2011)

V Bělehradu se sešly stovky lidí na protest kvůli zatčení Ratko Mladiče (27. května 2011) | foto: AP

Srbové protestovali proti Mladičovu zatčení, Srebrenica si oddychla

  • 16
Zatčení bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče vyvolalo protesty v některých částech Srbska. Policie zadržela asi sto demonstrantů v Novém Sadu a dalších 35 v Bělehradě. V srbské metropoli se příznivci generála z balkánských válek marně pokoušeli proniknout na náměstí.

Přes pět set lidí se ve čtvrtek večer shromáždilo na náměstí města Novi Sad, které leží v autonomní oblasti Vojvodina na severu Srbska. Dav s transparenty a srbskými vlajkami protestoval proti zatčení jednoho ze symbolů válek. Mladiče zvláštní jednotka dopadla asi 80 kilometrů od Bělehradu (více čtěte zde).

Demonstranti se pokusili dostat i do budovy rozhlasu a televize RTS, zabránil jim v tom ale velký počet těžkooděnců. Rozvášněný dav pak vyrazil k místnímu sídlu vládnoucí Demokratické strany. Lidé házeli na budovu kameny a lahve, zkrátka vše, co padlo do ruky. I zde musela zasáhnout policie.

V Bělehradu se sešly stovky lidí na protest kvůli zatčení Ratko Mladiče (27. května 2011)
Ulice Bělehradu zaplnily stovky lidí, kteří protestovali proti zatčení Ratko Mladiče (26. května 2011)

Po nejtvrdším střetu prý na ulici zůstali ležet dva protestující, byli převezeni k ošetření. Ostatní demonstranti se rozmělnili do menších skupinek a marně se pokoušeli dostat na hlavní náměstí. Bezpečnostní složky v noci zatkly asi sto lidí, informovalo srbské rádio B92.

Mladičovi příznivci prošli i srbskou metropolí Bělehradem. Dvakrát se pokusili proniknout na hlavní náměstí. Policejní těžkooděnci ale úspěšně mařili jejich úsilí, asi pětatřicet lidí muži zákona zadrželi.

Menší protestní akce se odehrály i v Arandelovaci, Kraljevu, Zrenjaninu, ale i v obci Lazarevo, kde byl Mladič dopaden. Podpořit někdejšího generála tam přijelo asi 150 lidí.

Policie kvůli Ratko Mladičovi nasadila stovky těžkooděnců (26. května 2011)
Stovky lidí vyrazily vyjádřit sympatie někdejšímu generálovi Ratko Mladičovi do ulic Bělehradu (26. května 2011)

Devětašedesátiletý Mladič se před spravedlností ukrýval patnáct let. Podle srbských úřadů by měl být vydán Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nejpozději v polovině příštího týdne. ICTY ho mimo jiné viní z podílu na masakru Muslimů v Srebrenici z roku 1995.

Jen aby padl rozsudek, zní ze Srebrenice

V Srebrenici, dnes bosenském městě, přijali lidé dlouho očekávanou zprávu o zatčení Mladiče se směsicí radosti i smutku. Mnohým pohled na zestárlého a strhaného muže, který se ve čtvrtek večer sotva šinul k bělehradskému soudu, přinesl velikou úlevu. Při brutální akci v polovině 90. let bosenskosrbská armáda v Srebrenici vyvraždila na osm tisíc Muslimů.

Dalším však připomněl utrpení jejich blízkých a v některých vyvolal i vztek. "Celé roky se to monstrum skrývalo v Srbsku a oni věděli, kde je," řekla podle britské stanice BBC bosenská Muslimka Kada Hotičová, která před šestnácti lety přišla o syna, manžela a dva bratry.

"Teď ho předají spravedlnosti. Dobře, lepší pozdě než nikdy. Jenže se obávám, že tohle bude jen další soud, kde nepadne rozsudek," dodala žena, která ve čtvrtek neodlepila oči od televizní obrazovky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video