Srbové našli tělo zmizelého exprezidenta

  • 1
Bělehrad - Srbská policie našla ostatky zavražděného Ivana Stamboliče, někdejšího srbského prezidenta a šéfa srbských komunistů. Svého času byl spojencem a pak úhlavním nepřítelem Slobodana Miloševiče. Stambolič zmizel krátce před tím, než byl Miloševič svržen.

Stambolič zmizel v srpnu roku 2000 v Bělehradu, když si šel zaběhat. Unesli ho čtyři příslušníci zvláštní policejní jednotky, která byla zřízena za Miloševičova režimu. Později byl "popraven".
 
"Jeho ostatky byly v podzemním úkrytu v oblasti Fruška Gora," řekl ministr vnitra Dušan Mihajlovič na tiskové konferenci. Fruška Gora je mírná pahorkatina severně od Bělehradu, oblíbené výletní místo obyvatel srbské metropole.

"Vyšetřování ukázalo, že Stamboličova vražda byla politicky motivována," konstatoval Mihajlovič.
 
Zatýkání v Miloševičově rodině
Rozhlasová stanice B92 oznámila, že krátce po objevení Stamboličových ostatků vyhlásila policie pátrání po Miloševičově manželce Miře Markovičové. "Paní Markovičová není ani v jedné ze svých rezidencí v Srbsku a je po ní zahájeno pátrání," informovala policie.
 
"V souvislosti se Stamboličem chceme vyslechnout Miloševiče v Haagu a také jeho manželku Miru Markovičovou," tvrdí Mihajlovič.

Podle něho mohl být Stambolič odstraněn kvůli tomu, že jako kandidát na prezidentskou funkci v září 2000 mohl pozici Slobodana Miloševiče ohrozit.
 
Prezidentské volby na 24. září 2000 vyhlásil Miloševič v červenci. Stambolič zmizel za dosud zcela nevyjasněných okolností 25. srpna. Volby nakonec vyhrál kandidát reformistické opozice Vojislav Koštunica. To znamenalo i konec Miloševičovy éry.
 
Ve čtvrtek večer srbská policie v Požarevaci zhruba 90 kilometrů východně od Bělehradu zatkla Milicu Gajičovou, snachu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Důvody jejího zatčení nebyly oficiálně oznámeny a není známo, zda nesouvisí s případem Stamboliče či s atentátem na premiéra Zorana Djindjiče.
 
Kdo byl Stambolič?
Stambolič byl spojencem bývalého jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. V sedmdesátých letech se propracoval do ústředního výboru srbské komunistické strany.
 
Po Titově smrti v roce 1980 se stal srbským prezidentem. Pak se stal patronem Miloševiče. Ten byl tehdy ředitelem vlivné bělehradské Beobanky a očekávala se u něho slibná politická kariéra.
 
Koncem osmdesátých let byl Stambolič předsedou ústředního výboru Svazu komunistů Srbska, než ho ve funkci vystřídal právě Miloševič. V roce 1987 Miloševič zorganizoval vnitrostranický puč proti Stamboličovi a odsunul ho stranou.

Do svého odchodu do důchodu v polovině devadesátých let působil Stambolič jako bankovní ředitel. V posledních letech často kritizoval politiku Miloševičovy vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video