Albánská vlajka v ulicích Mitrovice na severu Kosova

Albánská vlajka v ulicích Mitrovice na severu Kosova | foto: Profimedia.cz

Srbové na severu Kosova odmítli v referendu vládu Prištiny

  • 138
Srbové žijící na severu Kosova dali v dvoudenním referendu najevo, že neuznávají vládu a úřady v Prištině. Uvedlo to 99,74 procenta lidí, kteří se zúčastnili hlasování. Referendum kritizovala kosovská vláda, Bělehrad i Evropská unie, uvedla agentura DPA s odvoláním na srbskou agenturu Beta.

Podle volební komise na otázku "Uznáváte instituce takzvané Republiky Kosovo v Prištině?" odpovědělo kladně jen 69 hlasujících. K volbám přišlo asi 75 procent voličů z celkových 35 500.

Kosovští Srbové neuznávají nezávislost Kosova, které se od Srbska odtrhlo před čtyřmi lety, a je tak nejmladším evropským státem. Referendum vypsaly loni v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu, kde většinu obyvatel tvoří Srbové. Reagovaly na vlnu násilí, která postihla sever Kosova, kde žije více než 40 tisíc Srbů.

Srbové z jižních oblastí Kosova, kteří žijí v enklávách obklíčených většinovými Albánci, se hlasování neúčastnili. Předáci kosovských Srbů jsou většinou členové srbských nacionalistických stran, které chtějí těsné vztahy s Ruskem a jsou proti vstupu země do EU. Chtějí, aby se severní region odtrhl od Kosova a spojil se se Srbskem.

Referendum považují za důležitý krok v tomto směru. Podle předáka Srbů v severním Kosovu Krstimira Pantiče referendum "vyslalo jasnou zprávu" o tom, co si většina kosovských Srbů myslí. Výsledky hlasování, které se konalo ve středu a ve čtvrtek, nebudou mít ale žádný právní dopad.

Vláda v Prištině označila hlasování, které se konalo v předvečer čtvrtého výročí vyhlášení nezávislosti Kosova, za "velkou revoltu" a z jeho organizace obvinila Srbsko. Kosovský parlament přijal prohlášení, v němž označil referendum za porušení ústavního řádu Republiky Kosovo. Referendum ale kritizoval kromě kosovské vlády i Bělehrad, podle kterého neslouží zájmům srbského státu.

Evropská unie i Srbsko vyzvaly Srby, aby referendum nepořádali, protože to může ohrozit snahy Srbska získat status kandidáta EU. Kandidaturou se bude sedmadvacítka znovu zabývat v březnu a její rozhodnutí bude důležité pro vládu v Bělehradě, která čelí silným tlakům nacionalistů před letošními volbami.

Kosovo je nejmladším státem Evropy a nezávislost na Bělehradu vyhlásilo v únoru 2008. Doposud ho uznalo 85 ze 192 členských států OSN, mezi nimi USA i většina evropských zemí včetně Česka. Mezi odpůrce kosovské nezávislosti patří například Rusko i část členů EU jako Slovensko, Rumunsko, Řecko a Španělsko.

Kosovo

Kosovo

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video