Srba a české zvyky

  • 1
Příští středu to bude přesně rok, co reportérku Sabinu Slonkovou navštívili policisté a řekli jí, že ji chce někdo nechat zabít. Deset dní ji skrývali a pak začali zatýkat. Před soudem se ocitlo pět lidí, z nichž čtyři včera dostali nepodmíněné tresty. Celkem čtyřiadvacet let vězení.

Nejdelší trest udělil soud bývalému generálnímu sekretáři ministra zahraničí Karlu Srbovi, muži, který se několik let pohyboval v nejvyšších sférách české politiky.

Rozsudek zatím není definitivní, a proto je těžké jej hodnotit. Stejně tak se obtížně hodnotí, zda je osm let vězení málo, nebo moc. Tím spíše, když se jednalo o plánovaný útok na kolegyni z redakce. Přiměřeností trestu se ještě bude zabývat vrchní soud.

Jsou však některé okolnosti případu, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Jednou z nich je soudem prokázaná pozoruhodná nerovnost mezi příjmy a majetkem vysokého státního úředníka.

Ta disproporce je do očí bijící a měla by přivést ministry k zamyšlení, zda jejich podřízení nevykazují podobné nesrovnalosti. Když se pořádně podívají, možná leccos zahlédnou.

Ještě podstatnější věcí, na kterou případ ukázal, je nemístná bohorovnost politických špiček i policie v celé řadě závažných politicko-obchodních případů. Noviny přinesou jasné důkazy o podivných kšeftech politiků nebo státních úředníků. Co se obvykle stane? Nic.

Politici mluví o zlovolných útocích a jejich kolegové je podrží. Za státního úředníka se postaví nadřízený a vyjádří mu plnou důvěru. Soud ukázal, že články Sabiny Slonkové o podivných majetkových poměrech úředníka Srby mířily jasně k podstatě věci.

Jenže ani nadřízený ministr Kavan, ani tehdejší premiér Zeman a ani předseda vládní strany Špidla nežádali vysvětlení, nepožádali policii či kontrolní odbor ministerstva, aby úředníka prověřily. Neudělali nic.

Bohorovnost politiků jen posiluje v šíbrech pocit beztrestnosti. V tom tkví hlavní nebezpečí. A to i tehdy, pokud by nešlo rovnou o plánování útoku na nepohodlnou novinářku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video