Když v Montaně srazíte jelena, můžete si ho nově odvézt domů. Jako v jediném státě USA.

Když v Montaně srazíte jelena, můžete si ho nově odvézt domů. Jako v jediném státě USA. | foto: Reuters

Sraženého jelena si v Montaně můžete odvézt na guláš, mršin je moc

  • 16
Spousta mršin kolem silnic inspirovala jednoho poslance z amerického státu Montana k tomu, aby změnil zákon o pytláctví. Pokud nyní srazíte jelena nebo třeba losa, můžete si ho legálně odvézt a udělat třeba na víně nebo zpracovat na guláš. V Česku to nejde, ponechání si sražené zvěře je stále klasifikováno jako pytláctví.

Přejedeš, sníš. Tak by se dalo volně přeložit nové pravidlo severoamerické Montany. Zbývá jen, aby zákon podepsal guvernér. Informoval o tom server telegraph.co.uk.

Nechte to ležet

V České republice musí řidič podle zákona nehodu se zvěří nahlásit policii. Ta by měla kontaktovat myslivecké sdružení, které si úhyn zvěře z jejich revíru zaznamená a postará se o jeho odstranění. Pokud byste si přejeté zvíře ponechali, mohlo by vás stihnout obvinění z trestného činu pytláctví.

"Napadlo mě to, když jsem řídil na venkově a začal počítat zdechliny, které se válely kolem sinice," říká Steve Lavin, poslanec, který zákon navrhl. Novou legislativu podpořil i senátor Larry Jent. "Je to opravdu hřích, plýtvat tak dobrým masem," uvedl.

Původní návrh zákona sražená zvířata nijak nevymezoval. Ale zákonodárci se báli, že by to byl příliš velký podnět pro řidiče, aby se třeba schválně snažili přejet zemědělská zvířata jako jsou ovce, nebo ohrožené druhy jako je medvěd či rys. Lavin tedy zákon zúžil jen na vysokou zvěř, jeleny, losy a antilopy.

Ředitelství národního parku v Montaně varovalo, že maso z přejetých zvířat může být zkažené, nebo nakažené nějakou nemocí. Zdá se však, že na to zde nikdo příliš nehledí. Zřejmě tuší, že v hamburgeru je lepší pravý jelen ze silnice než utajená konina.

Montana, USA

Montana, USA


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue