Squatteři se mají šanci vrátit do Ladronky

Praha - Squatteři, kteří byli před třemi týdny násilně vystěhovaní z břevnovského statku Ladronka a od té doby proti tomu veřejně protestují, docílili toho, že tam nevznikne luxusní zdravotnické sanatorium. A není vyloučeno, že se sem časem opět vrátí. Město totiž před několika dny zrušilo smlouvy s firmou Santé, která chtěla statek koupit. Radní se po opakovaných protestech proti zrušení nejznámějšího squatu budou v úterý zabývat projektem squatterů na využití Ladronky či jiného objektu jako centra alternativní kultury.

Odbor obchodních aktivit magistrátu se k záměru squatterů v závěru minulého týdne vyjádřil. "Nemohu vám v tuto chvíli říct, zda jsem to doporučil nebo ne. Až do úterního jednání rady je tato informace důvěrná. Mohu však připustit, že v jednání o budoucnosti Ladronky může nastat překvapivý zvrat," uvedl ředitel odboru Václav Pátek. "Tlaky na nás jsou veliké," odpověděl na otázku, co je ve hře.

To uvedla i společnost Santé jako jeden z důvodů, proč už nemá o Ladronku zájem. "Po vystěhování dočasných obyvatel jsme byli vystaveni neadekvátnímu tlaku, který nás přesvědčil o tom, že ještě velmi dlouho by se problém Ladronky nevyřešil," napsal radnímu Filipu Dvořákovi jednatel firmy Pavel Baránek. Tento dopis je součástí materiálu pro úterní jednání rady, který má k dispozici MF DNES.

V tuto chvíli je pět let starý projekt vyhnaných squatterů Iva Mathé a Petra Dydoviče jediný, který má magistrát v rukou. Podle radního Filipa Dvořáka však město není bezmocné: může památku opět pronajmou, prodat, svěřit Praze 6 či rekonstruovat ze svých peněz. Nevyloučil ani možnost, že tam někdejší squatteři obnoví koncerty a výstavy.

"Očekávám, že s tím někdo do rady přijde. V takovém případě se ho ale budu tázat, a plným právem, kde nadace Ladronka vezme padesát milionů nutných na opravy a jaký bude harmonogram prací," řekl radní, který měl celé roky Ladronku na starosti. "O tom nemůže rozhodovat Pátkův odbor, to si vezme na zodpovědnost nějaký jiný odbor," dodal.

Squatteři však namítají, že na záchranu Ladronku by vystačilo jenom deset milionů korun, které by sehnali. "Peníze na opravu bychom získali od zahraničních nadací a z akcí, které bychom průběžně pořádali," konstatoval Mathé s tím, že část oprav by provedli svépomocí.

Radní Dvořák tvrdí, že záchrana Ladronky je nyní pro město prioritou. Proč však na to přišel až nyní? Santé se totiž smluvně zavázala usedlost na své náklady zrekonstruovat - nikdy však obnovu nezačala a nemá ani schválený projekt.

Někteří členové zastupitelstva upozorňují, že vystěhování squatterů mohlo být jen zástěrkou podstaty problému. "Celou věc považuji za velkou lumpárnu. Už jen cena něco málo přes dva miliony korun za tak velkou budovu mi připadá nízká," zdůraznil člen zastupitelstva Michael Hvížďala.

Podpora squatterů roste

Dvaapůl tisíce ku jedné stovce. To jsou počty podpisů pod dvěma peticemi, jež podporují nebo zatracují vyklizení jednoho z nejznámějších českých squatů - břevnovský statek Ladronka.

Za tři týdny se pod petiční arch na podporu Kulturně sociálního centra Ladronka podepsalo zhruba dva tisíce pět set lidí, mezi nimi i osobnosti jako například Karel Srb z Jazzové sekce, ilustrátor Karel Saudek nebo spisovatelka Eva Hercígová.

"Je to proti pól petici se stovkou lidí, kteří požadovali vyklizení statku a s níž se oháněl radní Filip Dvořák, který zásah inicioval," řekl Ivo Mathé, jeden ze squatterů, s tím, že 14. prosince ve městě uspořadají další demonstraci na podporu obnovení centra v Ladronce. "Ještě nevíme, kde to bude. Jisté je, že večer akci ukončí koncert," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video