Lobbista Jacek Spyra představil nový příběh, jak si tajemník premiéra řekl o úplatek.

Lobbista Jacek Spyra představil nový příběh, jak si tajemník premiéra řekl o úplatek. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Spyra prozradil, za co chtěl Doležel pět milionů

  • 259
Jak dlouho trvá v Česku, než začne policie stíhat člověka, který čelí vážnému podezření, že si řekl o pětimilionový úplatek? V případu Zdeňka Doležela, bývalého tajemníka premiéra Jiřího Paroubka a předtím i Stanislava Grosse, to policii trvalo přes sedm měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:
"Pět v českých" vyneslo obvinění z podvodu

Loni v srpnu si na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou Doležel řekl o "pět na stole v českých". Před parlamentní vyšetřovací komisí k privatizaci Unipetrolu pak tvrdil, že šlo o "šifrovanou řeč". "Pět na stole" podle něj znamenalo pouhé zprostředkování schůzky se Stanislavem Grossem. - více zde

Doležel, v té době člen širšího vedení ČSSD, sliboval pomoc polskému lobbistovi Jacku Spyrovi, že ještě dokáže ovlivnit, co se bude dít se společností Unipetrol.

"Musel si být vědom, že to, za co chtěl po Spyrovi peníze, nemůže splnit," označil mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka důvod, proč policie posuzuje Doleželovo jednání jako pokus o podvod. Doležel nebral telefon.

Pět milionů za přímluvu
Za co měl tedy blízký premiérův spolupracovník pět milionů chtít? Spyra to veřejně ve čtvrtek vůbec poprvé jasně řekl. Ne proto, aby se pokusil ovlivnit průběh privatizace, ale aby se přimluvil v Polsku za zájmy podnikatelů z okruhu Setuzy. Právě za ty totiž Spyra lobboval.

"Mně Doležel řekl, že letí do Polska, aby jednal s polským předsedou vlády. O pět na stole v českých si řekl za informace a za to, že na té schůzce, které se zúčastnili i zástupci PKN Orlen, vysloví doporučení, aby se vrátili k jednáním se společností Seta Invest," řekl MF DNES Spyra.

Podnikatelé ze Setuzy se totiž už dříve zajímali o některé části Unipetrolu. Nové vedení PKN Orlen odstoupilo od smluv, které mělo s konkurenční českou podnikatelskou skupinou Agrofert Andreje Babiše. Nyní kvůli tomu obě firmy dokonce vedou arbitráž. A Spyra viděl možnost vrátit Setuzu do hry.

Jisté je, že na schůzce v Polsku byla řeč o tom, že by bylo dobré, aby česká Komise pro cenné papíry rozhodla o ceně za povinný výkup menšinových akcionářů tak, aby to PKN Orlen moc "nebolelo".

To se pak i stalo, když brzy po návratu Doležela z Polska stanovila komise výkupní cenu na 139 korun za akcii, výrazně nižší než na burze. ODS to označila za okradení menšinových akcionářů ze strany vlády.

"Co tvrdí Spyra, bych nechal bez komentáře. Případ pana Doležela jsem uzavřel tím, že s ním byl již loni ukončen pracovní poměr na Úřadu vlády," řekl MF DNES ke stíhání Doležela premiér Paroubek.

Ke stíhání Doležela se vyjádřil i expremiér Gross, který ho na Úřad vlády přivedl jako svého blízkého spolupracovníka z ministerstva vnitra.

"Jeho chování v této kauze pro mě bylo velkým zklamáním," řekl MF DNES Gross.

Stíhání bude mít pro Doležela i stranickou dohru. "Podle mých informací mu bude pozastaveno členství v ČSSD," uvedl Paroubek.


Video