Nabídl jsem panu Babišovi, že mu pomohu získávat informace z Polska, říká Jacek Spyra.

Nabídl jsem panu Babišovi, že mu pomohu získávat informace z Polska, říká Jacek Spyra. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Spyra: Babiše chtěli zdiskreditovat agenti

  • 11
Nad počínáním polského lobbisty Jacka Spyry kdekdo nepochopitelně kroutil hlavou. Letos začal spolupracovat se svým odvěkým rivalem Andrejem Babišem, majitelem největší české soukromé firmy Agrofert. A před dvěma měsíci od něj dokonce žádal deset milionů korun. Hned poté ho zatkla policie.

Spyra tak vlastně sám strčil hlavu do oprátky. Proč to udělal? O tom Spyra poprvé mluví v rozhovoru, který poskytl MF DNES přímo v pankrácké věznici.

Proč jste začal spolupracovat s panem Babišem? Vždyť o vás je známo, že patříte k jeho nepřátelům?
Nabídl jsem panu Babišovi, že mu pomohu získávat informace z Polska, které by souvisely s jeho sporem o miliardy korun proti PKN Orlen. Chtěl jsem tak získat u pana Babiše důvěru a na základě vytvořené důvěry pak byla připravována akce na prokázání způsobu jeho fungování.

Jak to myslíte?
Prokázat, jestli uplácí. Bylo to připravované jako provokace.

Chtěl jste ho usvědčit z korupčních praktik?
Ano. Protože arbitráž, která v současné době probíhá, poškozuje PKN Orlen a polský stát. A toto by jim mohlo pomoct.

Pan Babiš udělal rychlejší tah. Obrátil se na policii

Jak reagoval Babiš na nabídku spolupráce?
Hned se chytil. Vyzkoušeli si mě. Zadali mi úkol, abych sehnal název tajného projektu postupu PKN Orlen ve věci arbitráže proti Agrofertu. Zjistil jsem, že se jmenoval Gonka miru (slangově přeloženo: Hon za dohodou).

Tím jsem je přesvědčil, a tak se mnou přes zprostředkovatele Tomáše Kejlu uzavřeli smlouvu o spolupráci. Babiš měl zájem o informace z PKN Orlen, o politickou situaci v Polsku a o věci z krakovské prokuratury, kde se vede vyšetřování korupce při privatizaci Unipetrolu.

Důvěrný materiál "Gonka miru" jste nakonec i sehnal?
Ano. Babišův právník doktor Bílek sice už nějakou verzi tohoto dokumentu měl, ale nevěděli, jestli to mají celé. Tak to porovnávali. Byl to z jejich strany jen test, jestli dokážu sehnat ty správné informace.

Kam jste to chtěl až dotáhnout, když říkáte, že to byla provokace?
Vznikla koncepce, že je potřeba uplatit některé lidi v Polsku. Bylo na zvážení pana Babiše, jestli na to přistoupí. Na schůzkách jsem jasně řekl, že ty peníze nechci já, ale že je musí předat nejlépe doktor Bílek přímo v Polsku. Peníze se měly předávat ve městě Čenstochová. Předání peněz už mělo být monitorované. Ale nakonec k tomu nedošlo. Pan Babiš udělal rychlejší tah. Obrátil se na policii.

Do Polska mělo jít deset milionů?
Ano. Ale nešlo o to, jestli to bude pět, deset nebo dvacet milionů. Tam šlo o princip. Šlo o to, aby na to přistoupil, připravil peníze a předal je.

Do té akce jsem nešel slepě

Prý mělo být pět milionů pro vás?
Ne. Kdyby vám dala policie k dispozici nahrávku z těch schůzek, uvidíte, že nic takového tam nebylo. Oni dobře věděli, že to nejsou peníze pro mě. Moc dobře.

Co by se dělo, kdyby Babiš nebyl rychlejší?
V den, kdy jsem byl zadržen, jsem se měl s polskou stranou spojit a domluvit další postup. Jakým způsobem to pak mělo být monitorováno, nevím. To měla na starosti polská strana.

Kdo je polská strana? PKN Orlen, nebo stát?
Jsou to lidé, kteří jsou spojeni s polskými službami. Ale upozorňuji vás: nejsem agentem, jak jste se mě už několikrát ptal. Nepracuji ani pro polské služby, Mossad nebo CIA.

Ale vy jste polské službě minimálně pomáhal.
Z osmdesáti procent jsem věděl, o co jde. A souhlasil jsem s tím. Já jsem nešel do té akce slepě, na blint.

Byl jste v kontaktu s bývalými, nebo současnými důstojníky tajných služeb?
Tak i tak. Osoba, která byla na schůzkách zmíněna krycím jménem, je osoba, která spolupracuje s polskými službami i teď.

Všechno je risk

Ze svědeckých výpovědí vyplývá, že jste mluvil o nějakém Zahradníkovi. To je on?
Ano, to je on.

Kdo s nápadem provokace přišel? To se zrodilo ve vaší hlavě?
Ne. To byl nápad těch lidí v Polsku. Já jsem jim pouze řekl, že bych se uměl na Babiše napojit.

Nebylo to riskantní? Vždyť vás Babiš znal jako svého nepřítele?
Všechno je risk. Měl jsem ale k tomu své důvody, osobní.

Vy jste se chtěl za něco pomstít?
To není pomsta. Šlo spíše o to, aby se některým lidem otevřely oči.

Byl jste blízkým spolupracovníkem zavražděného Františka Mrázka. Nesouvisí teď ta vaše osobní záležitost právě s bojem, který mezi sebou léta vedli Mrázek a Babiš?
To si nechám pro sebe. Do konce svého života. To neřeknu nikomu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video