Spuštění Temelína již asi nic nezabrání

Naděje odpůrců dostavby jaderné elektrátny Temelín jsou prakticky pohřbeny. Státní úřad pro jadernou bezpečnost totiž ve středu odpoledne oficiálně povolil společnosti ČEZ navážet jaderné palivo do reaktoru elektrárny.
Vicepremiér Pavel Rychetský zároveň vyloučil, že by mohlo být vyhlášeno referenndum o jejím spuštění. Místopředseda navíc nepřipustil ani jednání předsedů rakouské a české vlády Wolfganga Schüssela a Miloše Zemana o tomto problému.

Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře může zavážení začít po nezbytných technických přípravách a školení personálu.

SÚJB již v úterý upozornil, že zavezení ještě nepředstavuje zahájení řízené štěpné řetězové reakce.

To se předpokládá zhruba do 40 dnů od ukončení zavážky paliva, která sama o sobě má trvat zhruba 11 dnů.

Proti povolení k zavezení paliva protestovali demonstranti v úterý během valné hromady ČEZ a před úřadem pro jadernou bezpečnost v Praze.

"Úřad nepostupuje korektně, přivírá oči a vychází vstříc ČEZ, provozovateli jaderné elektrárny," reagoval na povolení předseda Hnutí Duha Jan Beránek.

"Licenční řízení neprobíhá dostatečně nezávisle, když se objeví nedostatek, tak úřad nepřeruší řízení, ale nechá si vypracovat zpětně další dokumenty," tvrdí Beránek. Dodává, že  může být ohrožena jaderná bezpečnost.

"Až dostaneme povolení, bude trvat už jen několik hodin, než začneme převážet palivo do prvního bloku," prohlásil mluvčí Temelína Milan Nebesář.

ČEZ má palivo připraveno ve skladu v areálu elektrárny. Státní úřad sice v úterý prohlásil, že souhlas s nevydá dříve, než mu ČEZ doplní zprávu o dalším postupu při spouštění elektrárny, sám však uvedl, že jde víceméně o formální záležitost.

ČEZ však tyto informace ústy svého mluvčího odmítá. 

Zavezení ještě podle mluvčího úřadu pro jadernou bezpečnost Pavla Pittermanna nepředstavuje zahájení řízené štěpné řetězové reakce. "Tento moment je podle programu dalších prací na ETE předpokládán zhruba do čtyřiceti dnů od ukončení zavážky paliva, která sama o sobě bude trvat zhruba 11 dnů," uvedl.

Mluvčí Temelína předpokládá, že zavážení palivových článků potrvá zhruba deset až čtrnáct dní. Poté za přítomnosti inspektorů úřadu pro jadernou bezpečnost pracovníci ČEZ uzavřou a zapečetí reaktor.

 Zhruba za dva měsíce by se mohla uskutečnit první řetězová reakce a za další dva měsíce - tedy možná už na podzim - by reaktor mohl pracovat na třetinový výkon a dodat první elektřinu do sítě. Všechny kroky ale podléhají schválení jaderného úřadu.

Poslední naděje odpůrců Temelína pohřbil Rychetský
Vicepremiér Pavel Rychetský vyloučil, že by vláda ještě mohla vyhlásit referenndum o spuštění elektrárny.

Referendum o spuštění jaderné elektrárny, které požadují ekologické organizace a pro které získaly již více než 100.000 podpisů, podle Rychetského nebude a ani být nemůže, protože ho nynější český ústavní pořádek neumožňuje.

Rychetský navíc nepřipustil ani jednání předsedů rakouské a české vlády Wolfganga Schüssela a Miloše Zemana o tomto problému.  "Určitě se takové jednání nechystá," řekl Rychetský.

Česká republika se podle místopředsedy připojila k sankcím Evropské unie vůči Rakousku kvůli vstupu nacionalistické strany Svobodných do rakouské vlády.

"Bilaterální vztahy s představiteli rakouské vlády jsou zmrazeny," dodal Rychetský v souvislosti s prohlášením Schüssela, že by se o problémech spojených se spuštěním Temelína nyní mělo jednat s kolegy v české vládě, a to i na úrovni premiérů.

Ekologové imitovali radiační poplach
Zhruba dvacet ekologů, kteří se protestovali proti zavezení paliva do jaderné elektrárny Temelín, narušilo průběh valné hromady ČEZ. Aktivisté začali při jednání imitovat radiační poplach. Ochranka několik z nich násilím vyvedla. S transparentem Neberem si na triko, temelínské riziko! protestovalo dalších patnáct lidí v bílých uniformách před pražským hotelem Pyramida, kde se valná hromada konala. Demonstraci pořádalo Hnutí Duha.

"Není kam spěchat, elektřinu nepotřebujeme. Můžeme si počkat, až si budeme jisti bezpečností elektrárny," řekl předseda Hnutí Duha Jan Beránek. Dodal, že se objevily informace o nedostatečné objektivnosti inspektorů hlídajících kvalitu prací na stavbě elektrárny.

Přímo před Temelínem stanují další aktivisté, ale k protestům zatím nehodlají přistoupit.

Aktivisté chtějí referendum
Ekologové žádají, aby ČEZ se zavezením paliva počkal do doby, než bude uspořádáno referendum o spuštění elektrárny. Návrh zákona o všelidovém hlasování mají v nejbližších dnech předložit na zasedání Poslanecké sněmovny někteří poslanci, vláda by potom návrh mohla podpořit ještě v červenci.

Kritickým okamžikem se podle odborníků stane počátek řetězové reakce, který se očekává přibližně šest týdnů po zavezení paliva. V elektrárně v tom okamžiku nastanou nevratné změny a možnost pro politické rozhodnutí o zastavení jejího provozu se zmenší na minimum.

ČEZ na další rozhodování však nehodlá čekat. "Z vlastního přičinění nemůže vedení společnosti proces zavážení zastavit," řekl na valné hromadě mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Rozhodnutí je podle něho na akcionářích, přičemž majoritní podíl ve společnosti drží stát.

K protestům českých ekologů přidali i odpůrci jaderné energetiky v Rakousku. Před úřadem spolkového kancléře ve Vídni žádali aktivisté po své vládě, aby učinila konkrétní kroky proti Temelínu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video