Sprejery usvědčil grafolog

  • 49
Jihlava - Husarský kousek v boji se sprejovými vandaly se podařil jihlavským policistům. Jako první v zemi přiřadili jednotlivé výtvory na fasádách domů dopadeným sprejerům pomocí posudku grafologů. Na čtveřici mladíků už státní zástupce podal žalobu. Kromě doznání jednoho z nich bude stěžejním bodem obžaloby i grafologický posudek.

"Použití grafologického posudku u soudu není běžnou záležitostí. Uvidíme, jak se s tímto důkazem, který jednoznačně usvědčuje obžalované jako pachatele, vypořádá soud," poznamenal státní zástupce Arif Salichov.

Dva z pachatelů, jejichž věk nepřesahuje dvacet let, byli za sprejerství souzeni už dříve. Tentokrát zřejmě svůj podpis zanechali v Jihlavě na budově Vyšší odborné školy, na několika garážích, úřadu práce, sloupech veřejného osvětlení, prodejně Julius Meinl a jinde.

Jihlavské obvodní policejní oddělení se případem zabývalo od loňského léta.

"Když je nechytíte při malování rovnou za ruku, velice těžko se jim něco dokazuje. Už dřív nás napadlo poradit se s odborníky, a tak jsme se obrátili na Českou grafologickou komoru, která nám vypracovala posudek," sdělil bývalý vedoucí oddělení Antonín Křoustek.

Policie dopadla mladíky se spreji díky telefonickému upozornění, avšak nepodařilo se jim je chytit přímo při malování, ale v těšné blízkosti. Vše proto nafotili a spolu s vypracovanými specifickými testy, které poskytla grafologická komora, vše zaslali k posouzení do Prahy.

"Bylo to velice zajímavé. Museli kreslit například strom, postavu, napsat text vlastní rukou a tak dále," popisoval grafologické testy Křoustek.

Grafologové pak během jednoho měsíce vše vyhodnotili.

"Jsme rádi, že se na nás jihlavská policie obrátila. Naše výsledky jsou vědecky podložené. Co si pamatuji, bylo to vůbec poprvé, co se na nás někdo s posudkem na sprejery obrátil. Do té doby to nikoho nenapadlo," řekl vedoucí kanceláře České grafologické komory Jan Vojíř.

Kromě trestného činu poškozování cizí věci se žaloba musela rozšířit i o další trestnou činnost, a proto se případ dostal na stůl státního zástupce až nyní.

"Výši trestů zatím zvažuji. Škoda není příliš veliká, pohybuje se v tisících korunách," dodal Salichov.

Mladíkům, kteří za tuto činnost ještě nebyli souzeni, hrozí až jeden rok odnětí svobody, dvěma pachatelům s dřívějšími tresty až tři roky.

Jak dokazují policejní záznamy, sprejerství je na Vysočině velice rozšířenou zábavou. V Třebíči v dubnu zaznamenali za jediný týden hned čtyři případy sprejerství. Vandalové barvou poškodili různé objekty ve městě a způsobili škodu za téměř 20 tisíc korun. Sprejerskou ozdobu na sobě nesla i kašna na náměstí ve Velké Bíteši.

Radikálněji byl řešen případ v Bystřici nad Pernštejnem, kde sprejer skončil ve vazbě. Policie chytila devatenáctiletého sprejera z Bystřice už poněkolikáté s barvou v ruce. Tentokrát se svým kamarádem čmáral na zaparkované automobily. I v tomto případě byl zvažován grafologický posudek.

V Jihlavě v loňském roce stanuli před okresním soudem tři sprejeři, kteří mimo jiné stáli za rozšiřováním číslovky 523. V lednu tohoto roku našli nechtěné fixové nápisy na fasádách majitelé domů na Masarykově náměstí, v Seifertově a Kollárově uliciv Jihlavě.

"Zcela opačně působí na sprejery články v tisku o jejich činnosti a to, že se někdo z nich ocitl před soudem. Do týdne jsou na protest počmárány další objekty. My to všechno uhlídat samozřejmě nestihneme," řekl ke svým zkušenostem s jihlavskými sprejery ředitel městské policie Jan Frenc.


Video