Sprejery bičujme a fackujme, znělo na debatě

S t a r é M ě s t o - V mezigenerační konflikt téměř přerostla úterní večerní veřejná diskuse v Městské knihovně na téma sprejeři ve městě a ochrana majetku. Tu uspořádal magistrát v rámci projektu Praha v srdci sprejerů? jako dialog mezi oběma stranami. Jenže to vypadalo, jako by se bavil slepý s hluchým. Starší generace majitelů domů přítomným sprejerům vmetla do tváře, že by je měli zavírat na hodně dlouho, fackovat, po vzoru Thajska bičovat anebo je pomalovávat jejich vlastními spreji.

Autoři graffiti se hájili tím, že z jejich pohledu je zásadnějším problémem města čím dál větší příliv automobilů, který politici nemají odvahu řešit, aby nepřišli o přízeň voličů.

Majitelé domů neskrývali své rozhořčení, že někdo svévolně ničí jejich majetek. "Ať si pomalovávají auta a byty svých rodičů," doporučil starší muž. Jiný se přidal: "Pochytal bych je, svlékl do naha a pomaloval." Měla to být věcná diskuse na pomoc majitelům domů, kteří jsou často bezmocní. "Většina občanů vnímá graffiti jako jisté grafické  nebezpečí. Chceme odstranit lhostejnost lidí. Když vidí sprejera, stačí zvednout mobil a bezplatně se dovolat na linku 156," poradil primátor Jan Kasl. Jenže věcná diskuse to nebyla. "Řekněte taky lidem, že ohlásit něco takového není udavačství," křičel prošedivělý muž. Po upozornění, že nemá slovo, rozzlobeně sál opustil.

"Magistrát neměl připustit takový konfrontační způsob diskuse. Alena Ježková z magistrátu, která tu diskusi moderovala, se od toho měla distancovat, mohlo to hraničit s obviněním, že město nabádá k fyzické likvidaci sprejerů.  Ale chápu, že vlastníci domů jsou pobouřeni," uvedla místostarostka jedenácté městské části Radka Soukupová.

Sprejování je trestný čin s finančními dopady  na každého Pražana. Jen dejvická radnice vloni na prevenci a odstranění graffiti věnovala třináct milionů korun. Objekty soukromých vlastníků zůstávají vesměs neošetřené.

Magistrát po celý měsíc shromažduje příspěvky do ankety na téma graffiti ve městě. Jednou z otázek je i to, jak by lidé přijali vyhlášku, která by majitelům ukládala za povinnost odstraňovat graffiti.

Jednu z cest vidí hlavní město v tom najít se souhlasem majitelů takové plochy, kde by sprejeři nevadili. "Nájezdníky z ciziny to stejně neodradí. Nebráním se tomu, ale nic to neřeší," uvedl smíchovský starosta Miroslav Škaloud. Většina majitelů domů mu přizvukovala.

Naopak sprejery nápad zaujal. "Částečně by to mohlo pomoci. Ale na památky v historickém centru se soustřeďují třinácti- čtrnáctiletí kluci," řekl bývalý sprejer Matěj Louda. Sprejeři po diskusi navrhli, aby Dopravní podnik, když vagony metra jsou oblíbeným terčem sprejerů, vyčlenil některé soupravy a uspořádal výtvarnou soutěž na jejich pomalování.

Podle politiků je nejúčinnější metodou rychle nápisy odstraňovat. "Nebylo by levnější udělovat exemplární tresty?" ptal se jeden z vlastníků.

Odstranění graffiti ze zdí domů často navýší statisícové investice do nové fasády.

Graffiti na panelové zdi. (9. ledna 2001)

Sprejheři u graffiti na panelové zdi. (9. ledna 2001)

Graffiti na panelové zdi. (9. ledna 2001)

Graffiti. (9. ledna 2001)

Graffiti v ulicích Prahy. (9. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video