Vojáci mírových sil v Kosovu.

Vojáci mírových sil v Kosovu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Správce Kosova Sören Petersen odchází

Správce jihosrbské provincie Kosovo Sören Jessen-Petersen oznámil, že koncem měsíce odejde z funkce. V čele Mise OSN (UNMIK) byl téměř dva roky. Jako důvod podle agentury AFP uvedl, že se chce vrátit k rodině do Spojených států.

Jeho rozhodnutí přichází v době, kdy se s mírnými prodlevami ve Vídni konají rozhovory mezi OSN, kosovskými Albánci a Srby o osudu Kosova.

Albánci požadují úplnou samostatnost, ale mezinárodní společenství na tento požadavek odmítá přistoupit, dokud nebude zaručena bezpečnost srbské menšiny. Její členové se totiž často stávají terčem etnicky motivovaných útoků ze strany albánských extrémistů.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory.

Rozhodnutí o odchodu z funkce oznámil Petersen také několik dní po kritice hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carly Del Ponteové, která mu vytkla nedostatečnou spolupráci UNMIK s tribunálem. Jessen-Petersen na to namítl, že haagský tribunál nedávno označil spolupráci jeho mise s tribunálem za "odpovědnou".

"Jsem si samozřejmě vědom, že odcházím v době, která je pro budoucnost Kosova klíčová. Věřím ale, že politický proces vedoucí k rozhodnutí o statusu provincie je dobře rozběhnutý," řekl podle agentury AFP dánský diplomat.

"Osud Kosova je jasný a provincie směřuje k demokratické, mnohonárodnostní společnosti a je v dobrých rukou," citovala z Petersenova dopisu jeho zaměstnancům agentura AP.

Jessen-Petersen se stal pátým šéfem UNMIK v srpnu 2004, když jeho předchůdce Fin Harri Holkeri odstoupil ze zdravotních důvodů. Holkeri byl silně kritizován kvůli protisrbským násilnostem v březnu 2004, při nichž zahynulo 19 lidí a více než 900 jich bylo zraněno. Kosovští Albánci tehdy napadli srbskou menšinu a vypalovali kostely i domy. Při nepokojích museli zasáhnout vojáci mírových sil NATO.

Odchodu Jessena-Petersena předcházela vlna protisrbských násilností na severu provincie a srážky mezi policií a albánskými demonstranty, kteří žádali odchod OSN a zastavení jednání s Bělehradem.

Naposledy koncem května dav kosovských Albánců zaútočil na západě země na konvoj OSN, který přepravoval srbské obhájce. - více zde

"Často se mě ptají, zda jsem poslední vysoký představitel generálního tajemníka OSN v Kosovu. Mohu říci, že jsem otevřel poslední kapitolu UNMIK, a jsem si jist, že můj nástupce ji uzavře," řekl Jessen-Petersen.

Ten nedávno naznačil, že mise OSN v Kosovu (UNMIK) již zahájila přípravy k opuštění této jihosrbské provincie ještě před uzavřením dohody o jejím budoucím statusu.     

Politoložka Věra Stýskalíková, která se zabývá balkánskou otázkou, připomíná, že Petersen v oblasti působí už deset let. Před kosovskou misí působil v Sarajevu a poté i v Makedonii.

"Deset let na Balkáně je deset let. Možná jde skutečně o jeho jakési vyhoření. Možná nechce mít nic společného se současným jednáním o samostatnosti Kosova, albánského Kosova, ale to je spekulace," uvedla Stýskalíková.

, , natoaktual.cz

Video