Důstojníci čínského námořnictva se zúčastnili slavnostního založení města

Důstojníci čínského námořnictva se zúčastnili slavnostního založení města Sansha na ostrově Jung-sing (24. července 2012) | foto: Profimedia.cz

Čína vyostřuje pnutí v Jihočínském moři, buduje na sporném ostrově město

  • 130
I přes dlouholeté spory v Jihočínském moři mezi Čínou, Vietnamem, Filipínami, Tchaj-wanem i dalšími asijskými zeměmi, které vedou k neustálému zatýkání rybářských lodí, se největší hráč nehodlá vzdát svého plánu na ovládnutí oblasti. Čína na jednom ze sporných ostrovů založila město, kam umístila vojenskou posádku.

Čína už o víkendu oznámila plán na vyhlášení suverenity nad teritoriálně spornými vodami Jihočínského moře, které je bohaté na ryby a údajně i zásoby ropy. Prvním činem k uskutečnění tohoto plánu bylo formální ustanovení vojenské posádky, která bude sídlit na jedněch ze sporných jihočínských souostroví.

Posádka bude dlít ve městě Sansha, které bylo nově založeno na největším z Paracelských ostrovů. Na Jung-sing Tao neboli "Lesnatém ostrovu" bylo město vybudováno teprve letos v červnu. Čína už do jeho městské správy jmenovala 45 zastupitelů.

Nové město má být administrativní základnou pro celé nárokované území Jihočínského moře, upozorňuje web britské BBC. To krom Paracelských ostrovů zahrnuje i oblast Spratlyových ostrovů a mělčinu Scarborough.

Na satelitním záběru je vidět urbanizace Jung-sing Tao, největšího ostrova Paracelského souostroví.

Na satelitním záběru je vidět urbanizace Jung-sing Tao, největšího ostrova Paracelského souostroví.

Podle krátké oficiální zprávy, kterou si čínské ministerstvo obrany pověsilo na web, má být posádka "zodpovědná za ochranu národních zájmů a provoz vojenských operací v oblasti". Vojenská jednotka se má zodpovídat jednak chaj-nanským armádním nadřízeným a dále i přímo vedení města Sansha. Další informace o jednotce, jakož i počet vojáků, si Čína zatím nechává pro sebe.

Takový postup zcela určitě vzbudí nevoli v už tak dost napjaté oblasti. Vietnam proti výstavbě nového čínského města protestuje už od začátku. Vadí mu i plány říše středu na zavedení turismu na sporné ostrovy, které chce země naplnit do konce letošního roku. Počítá dále i s ropnými výzkumy.

Důvod k radosti nemají ani Filipíny, které si nárokují pro změnu zmíněnou mělčinu Scarborough. Paracelsovy ostrovy ovládá Čína od roku 1974, kdy o ně svedla bitvu s Vietnamem. Hlavní ostrov Jung-sing okupovala asijská velmoc už od konce druhé světové války. Nárok na zbytek souostroví si začala činit až poté, co zjistila, že by se v oblasti mohly nacházet ropná ložiska. Souostroví si dále nárokuje i Tchaj-wan.

Jihočínským mořem vede strategická námořní cesta mezi východní Asií, Blízkým východem a Evropou. Oblast ukrývá bohaté zásoby ropy a plynu, jeho vody jsou plné ryb. Rybáři, hlavně vietnamští a filipínští, jsou pravidelně zadržováni čínskými pohraničními hlídkami. Stejně tak vietnamské nebo filipínské pobřežní hlídky zastavují čínské rybářské lodě.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video