Spory pacientů s lékaři už nemají řešit soudci

  • 7
Soudních sporů ve zdravotnictví přibývá. Skupina právníků chystá nový způsob, jak je řešit - mimosoudní řízení neboli arbitráž. Pacientům, kteří se cítí poškozeni, přiznávají soudy čím dál vyšší odškodné.

Naposledy tento týden přiřkl pražský soud rekordních 10 milionů korun rodině sedmiletého chlapce, který má kvůli chybě lékařů trvale poškozený mozek. - více zde

A právníci jsou přesvědčeni, že podobné kauzy posílí odvahu ostatních, aby se také ozvali. Sporů tak bude nejspíš přibývat.

Asociace pro medicínské právo a bioetiku chce prosadit nový způsob, jak je řešit: mimosoudní řízení neboli arbitráž. Ta je dnes typická pro obchodní spory. "Bylo by to výhodné pro lékaře i pacienty," míní právník z asociace Ondřej Dostál, který už vypracoval projekt.

Očekávaná a zároveň přirozená exploze soudních sporů podle něj není dobrá. Jednak výdaje "na právníky" polykají peníze ze zdravotního pojištění, jednak se soudy vlečou.

"Lékaři mají kromě toho strach z drastických následků za neúmyslnou chybu a to je nutí chyby zatajovat," podotýká Dostál. Arbitráž by byla - na rozdíl od soudů - neveřejná a podle Dostála i méně konfliktní, protože cílem by byla dohoda. "Odpadly by i soudní výdaje," dodal.

Lékaři: Kde se sumy zastaví?
Deset milionů korun, jež má podle zatím nepravomocného rozsudku zaplatit Fakultní nemocnice Bulovka, vyvolalo mezi lékaři i šéfy nemocnic otázku: Kde se to zastaví?

"Ta rodina si to určitě zaslouží. Ale pokud bude takových verdiktů přibývat, nepochybně bude třeba zvyšovat pojistky na odškodné," míní prezident lékařské komory David Rath. Bulovka má například pojistku jen na pět milionů - a ta ji ročně stojí 860 tisíc.

Rath je přesto přesvědčen, že pro mnohé lékaře bude dál výhodnější soudní spor než arbitráž, protože u soudu je možné se snáze odvolat. Potíž dnes spatřuje spíš v tom, že chybujícímu lékaři hrozí celý propletenec trestů: nutnost platit odškodné, odsouzení za trestný čin a ještě třeba postih od komory. "Podle mě by bylo správné, aby byl trestně stíhán jen ten lékař, který něco spáchal úmyslně," myslí si Rath.

Podle Ondřeje Dostála by arbitráže mohly počet trestních oznámení pacientů omezit. Ale určitě jim, jak řekl, zcela nezabrání.

Například Marie Migrová z Olomouce, při jejímž komplikovaném porodu lékaři oddělili hlavičku dítěte od tělíčka, prohlašuje: "Trvám na tom, aby byl onen doktor obviněn." Zda bude požadovat odškodné, se ještě nerozhodla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video