Nespokojený pacient si může stěžovat i dnes, ale stížnost často končí neutrální odpovědí pojišťovny nebo u soudu.

Nespokojený pacient si může stěžovat i dnes, ale stížnost často končí neutrální odpovědí pojišťovny nebo u soudu. | foto: Profimedia.cz

Spory pacientů a lékařů budou řešit zvláštní soudy

  • 15
Od Nového roku budou mít pacienti větší šanci domoci se svých práv. Spory s lékaři budou posuzovat speciální rozhodčí soudy pro zdravotnictví. Podle ministerstva zdravotnictví budou rychlé a levné.

Když Lence Štenclové lékaři oznámili, že má roztroušenou sklerózu, jedním dechem dodali: "Na léčbu si budete muset počkat, pojišťovna nám nedala peníze..."

Žena tehdy vybrala úspory a dva měsíce léčby (což je přes šedesát tisíc korun) zaplatila ze svého. Nechtěla riskovat čekání – bez léků by ji nemoc rychle upoutala na vozík.

Stalo se to i přesto, že na léčbu má podle zákona nárok bezplatně.

Od Nového roku budou mít pacienti jako ona šanci domoci se svého práva. "Pro pacienty, kteří čekají na verdikt soudu roky, to bude obrovské povzbuzení," říká tajemnice rozhodčího soudu Marie Moravcová.

Nespokojený pacient si může stěžovat i dnes, ale stížnost často končí neutrální odpovědí pojišťovny nebo u soudu, což je zdlouhavé a drahé.

"Zpočátku půjde o spory o úhrady léčby, tedy vztah mezi pojištěncem a pojišťovnou," říká náměstek ministryně Martin Plíšek. To znamená, že rozhodci nebudou posuzovat kvalitu léčby, ale jen to, zda pacient dostal, co mu podle zákona náleželo.

Výhodou má být cena. Pacient zaplatí 800 korun a pak jen procenta ze žalované částky. Nevýhodou je, že zatím není zákon, který by pojišťovny donutil se soudu účastnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video