Vztah mezi Nečasem a Pospíšilem podle lidí z jejich okolí poprvé narušil ministrův návrh odvolat nejvyšší žalobkyni Veseckou.

Vztah mezi Nečasem a Pospíšilem podle lidí z jejich okolí poprvé narušil ministrův návrh odvolat nejvyšší žalobkyni Veseckou. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Spory mezi Nečasem a Pospíšilem sílí, ministr by prý mohl skončit

  • 341
Přátelství mezi premiérem Petrem Nečasem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, kterého si sám prosadil jako svého místopředsedu v ODS, je pryč. Spory jsou tak daleko, že se mezi občanskými demokraty mluví o Pospíšilově konci ve vládě. Důvodem roztržky je mimo jiné způsob odvolání vrchního žalobce Vlastimila Rampuly.

Důvody roztržky popisují pod zárukou anonymity lidé z ministrova a premiérova okolí. Příčinou je podle nich personální zemětřesení na státním zastupitelství.

"Hodnocení práce jednotlivých ministrů nesděluji, pokud možno, prostřednictvím médií," odpověděl Nečas na otázku, zda má v Pospíšila důvěru. Taková odpověď může leccos naznačovat – premiér totiž v minulosti vyjadřoval Pospíšilovi veřejně důvěru. Nyní se reakci vyhnul.

Vztah mezi Nečasem a Pospíšilem podle lidí z jejich okolí poprvé utrpěl vloni na podzim, když ministr navrhl uvolnit z funkce nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou.

Nečas byl v klinči. Pospíšil na straně jedné a na druhé straně vlivná klika ODS kolem takzvaných kmotrů, jež chtěla Veseckou zachránit. Nečas tehdy kličkoval a vyhýbal se veřejným vyjádřením. Ministr žil v nejistotě, ale nakonec jej předseda vlády podpořil.

Mnohem vážnější spor nastal teprve nedávno: 22. července v případě odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. "Premiér se o odvolání Rampuly dozvěděl od Pospíšila až ex post. Ministr za ním přišel ráno v den tiskové konference a suše mu to oznámil. Vůbec to s ním dopředu neprobral. Premiér to bral jako obrovskou neloajalitu," řekl MF DNES zdroj z Nečasova okolí.

Rampulův post je přitom klíčový – má kontrolu nad vyšetřováním nejzávažnějších korupčních kauz. A část ODS se obává, že by Rampulův nástupce po nich mohl "jít" víc než dnes. Jako příklad uvádějí, že nástupce Vesecké Pavel Zeman, kterého vybral právě Pospíšil, nařídil kontrolu korupční kauzy na fondu životního prostředí v neprospěch místopředsedy ODS Pavla Drobila.

Nečas navíc nyní pozastavil důležitou novelu zákona o státním zastupitelství, již vypracovali Pospíšil se Zemanem. Nejvyššímu žalobci dávala větší nezávislost a ztěžovala jeho odvolání. Nečas argumentuje tím, že preferuje komplexní reformu, a nikoliv dílčí zákony. "Na tom jsme se s ministrem dohodli," říká.

Pospíšil nechtěl informace o sporech s Nečasem komentovat: "Jsou to spekulace, můj vztah s premiérem je korektní."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video